Vláda premiéra Eduarda Hegera schválila opatrenia, na ktorých sa dohodla koaličná rada, ktorá zasadala v pondelok večer a v utorok ráno. 

Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO) nebudú návštevy príbuzných na Vianoce povolené. Opatrenia by mali trvať do 9. januára. 

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Koalícia sa dohodla na opatreniach: Otvoria obchody a zaočkovaní seniori môžu dostať aj 300 eur

Hraničná hodnota hospitalizovaných, na základe ktorej by minister V. Lengvarský mohol zrušiť všetky uvoľnenia je 3 800 pacientov v nemocnicach chorých na covid-19.

Prehľad nových opatrení

Naďalej platí núdzový stav a zákaz vychádzania, rovnako sú stopnuté aj hromadné podujatia. Uvoľňovanie opatrení a otváranie prevádzok sa však nedotkne gastro podnikov.

Covidové oddelenie na bratislavských Kramároch
Neprehliadnite

Od začiatku lockdownov ubehli už takmer dva roky. Aké sú výsledky? 

Druhý stupeň základných škôl a stredné školy prejde od 13. decembra na dištančnú formu, ktorá potrvá do 17. decembra. 

Obchody sa otvoria 10. decembra

Okrem gastroprevádzok sa otvoria všetky obchody, ktoré budú fungovať v režime OP, teda očkovaní a po prekonaní covidu-19. K otvoreným prevádzkam sa radia aj základné služby starosltivosti o ľudské telo, lyžiarske strediská, vleky a otvorené lanovky. Uzavreté lanovky budú premávať len za podmienky štvrtinovej kapacity, vetrania a dezinfekcie.

Situácia v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) je veľmi vážna, umelé pľúcne ventilácie (UPV) má obsadené na sto percent. Celková obsadenosť lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 v UNM je 88 percent. Po návšteve martinskej nemocnice to v sobotu oznámil premiér Eduard Heger (OĽANO). Na snímke premiér Eduard Heger (vpravo) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) v sobotu 20. novembra 2021. FOTO TASR - Miroslav
Neprehliadnite

Premiér Heger: Lockdown škodí ekonomike, ľudí nad 60 rokov treba zaočkovať

Otvoria sa aj fitnesscentrá, ale buď len pre šesť osôb alebo s podmienkou 25 metrov štvorcových na osobu. Povolené budú aj bohoslužby, a to za podmienky buď 30 osôb alebo jedna osoba na 25 metrov štvorcových. 

Režim očkovaný, testovaný a po prekonaní bude platiť v diaľkových autobusoch, rýchlikoch a IC vlakoch. 

Prevádzka hotelov od 25. decembra

Lyžiarska sezóna nezostane bez otvorených hotelov a penziónov, ktoré otvoria svoje brány už 25. decembra.

Medzi podmienkami, ktoré musia byť splnené, patrí negatívny test (PCR, antigénový) spoločné ubytovanie pre členov jednej domácnosti a jedlo bude donesené na izbu.

Ubytovaní hostia budú môcť využiť aj wellness služby. 

Gastro zostáva zatvorené

Minister hospodárstva Richard Sulík po rokovaní vlády povedal, že reštaurácie sa zatiaľ neotvárajú, na vláde sa ich nepodarilo presadiť. Vláda však podľa ministra začala rokovať o ,,skutočnom" odškodnení stravovacích zariadení. Tie by mohli podľa Sulíka dostať podporu z dôvodu poklesu obratu, preplatenie nájmu a tiež príspevok na zamestnancov.

,,O tomto bude prebiehať intenzívne rokovanie a spravím všetko preto, aby reštaurácie, keď už ich nebolo v tomto momente možné otvoriť, boli aspoň riadne odškodnené," dodal Sulík.

Okienkový predaj je aj naďalej umožnený, podľa neho však ide o nešťastné riešenie a vie si prestaviť otvorenie reštaurácií v režime OP tak ako v prípade obchodov. Pomoc štátu s úhradou časti nájomného pre obchodníkov, ktorí mali z dôvodu pandemických opatrení zatvorené prevádzky, bude podľa ministra spustená v piatok, najneskôr v pondelok. Malo by ísť o jednorazovú úhradu podľa stanovených kritérií za celú tretiu vlnu pandémie.

Sulík označil otvorenie obchodov za dobrú správu aj vzhľadom na to, že niektorí obchodníci majú veľkú časť príjmov najmä v predvianočnom období. Dodržiavanie OP režimu v obchodoch musia podľa neho zabezpečiť a kontrolovať príslušné zložky štátnej správy. ,,Mojou úlohou nie je starať sa o OP, mojou úlohou je starať sa o to, aby tí, ktorí chcú podnikať, mali čím menej prekážok," dodal Sulík.

Na snímke zatvorený hotel FIS na Štrbskom plese kvôli protipandemickým opatreniam 6. decembra 2021. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Ohniská covidu sú vraj všade, lockdown nekončí. Hókusy pokusy vlády nezaberajú, firmy chcú viac