Premiér Igor Matovič navrhol klubu OĽaNO aby si vymenil miesto s ministrom financií Eduardom Hegerom. Uviedol to v nedeľu večer počas spoločného vyhlásenia strán OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí na Úrade vlády. Igor Matovič sa taktiež ospravedlnil ľuďom za tri týždne verejných hádok.

Zároveň vyhlásil, že už nebude  žiadať od strán SaS a Za ľudí naplnenie požiadaviek, ktoré im minulý týždeň stanovil ako podmienku jeho odchodu.

Premiér Igor Matovič
Neprehliadnite

Matovič vyškolil koalíciu. Síce odíde, no bude ešte silnejší ako predtým

„V predvečer veľkého týždňa, ktorý slávime ako symbol utrpenia, obety a odpustenia som sa rozhodol urobiť gesto odpustenia voči ľuďom, ktorí v politike zažiadali môj odchod z postu predsedu vlády,” uviedol I. Matovič na margo koaličnej krízy.

Heger chce podporu SaS

Eduard Heger neskôr vyhlásil, že výzvu byť premiérom prijíma. Plánuje ísť na predsedníctvo strany Za ľudí, aby požiadal o ich podporu.

Hneď po tlačovej besede požiadam Richarda Sulíka o stretnutie s poslaneckým klubom SaS. Ak podporu získam, zajtra oslovím pani prezidentku so žiadosťou o stretnutie, aby sme sa dohodli na ďalšom postupe,” vyhlásil.

„Oceňujem štátnické rozhodnutie Igora Matoviča, ktoré dáva koalícii šancu na nový začiatok. Zbytočné konflikty škodia Slovensku,” povedala šéfka Za ľudí Veronika Remišová. Podobný názor mal aj predseda parlamentu Boris Kollár. Ten vyhlásil, že víta tento krok, ktorým sa ukončí kríza v koalícii. Podľa Kollára v Sme rodina plne podporujú Hegera ako nového premiéra.