Japonská automobilka Nissan plánuje počas nasledujúcich piatich rokov investovať dva bilióny jenov do urýchlenia elektrifikácie svojich vozidiel. Jej cieľom je uviesť na trh elektromobily s vlastnými batériami do roku 2028.

Nissan v uplynulých rokoch zaostal za konkurentmi v jednej z najrýchlejšie rastúcich oblastí automobilového priemyslu a potrebuje ich dobehnúť.

Zvýši podiel na trhu

Automobilka bude míňať dvakrát toľko ako v predchádzajúcich desiatich rokoch, aby zvýšila svoj podiel na trhu s elektrickými vozidlami.

Tretí najväčší výrobca áut v Japonsku chce, aby polovicu jeho celosvetového predaja do roku 2030 tvorili elektrické alebo hybridné vozidlá, keďže mnohé krajiny v súvislosti s obavami z klimatických zmien zavádzajú čoraz prísnejšie opatrenia.

Audi A6 e-tron concept
Neprehliadnite

Vo svete elektromobilov lietajú stovky miliárd dolárov. Na obzore sú zaujímavé nové modely

Británia napríklad plánuje od roku 2030 zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi. A americký prezident Joe Biden začiatkom tohto roka oznámil, že polovica všetkých áut predaných na trhu v USA od roku 2030 bude mať nulové emisie.

V súčasnosti tvoria elektromobily asi desať percent z európskeho predaja áut a v USA sú to len dve percentá. Podobné plány už oznámili aj iní svetoví výrobcovia áut.

15 nových elektromobilov

Nissan pri prezentácii svojho nového dlhodobého plánu uviedol, že v snahe dosiahnuť cieľ do roku 2030 uvedie na trh 23 nových modelov vrátane 15 nových elektrických vozidiel. Automobilka si stanovila cieľ, aby sa elektrické autá v roku 2026 podieľali 75 percentami na jej predaji v Európe.

V minulom roku tvorili elektromobily alebo hybridy len asi desať percent celosvetového predaja Nissanu.

Nissan
Neprehliadnite

Nissan prehral súd v Dubaji, miestnej partnerskej spoločnosti má zaplatiť 350 miliónov dolárov

Nissan v uplynulých rokoch zasiahla séria problémov od slabého dopytu ešte pred pandémiou až po následky zatknutia a úteku bývalého šéfa Carlosa Ghosna.

Generálny riaditeľ Nissanu Makoto Učida vo vyhlásení uviedol, že dlhodobý plán, ktorý automobilka zverejnila v pondelok, „pretransformuje Nissan tak, aby sa stal udržateľnou spoločnosťou“.