Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešok v reakcii na dobytie mesta Lyman na severe Doneckej oblasti ruskými vojskami zopakoval, že ukrajinská armáda sa nevzdá, kým nedobyje späť celé územie Donbasu.

Podľa ranného hlásenia ukrajinského generálneho štábu Rusko v Doneckej oblasti pokračuje v ofenzíve, vrátane raketových útokov. Ruská armáda tam opäť v niektorých oblastiach ostreľovala aj civilnú infraštruktúru, uviedol generálny štáb.

Zelenskyj: Donbas bude ukrajinský

„Ak si okupanti myslia, že Lyman alebo Severodonec budú ich, tak sa mýlia,“ povedal Zelenskyj v nočnom videoprejave. „Donbas bude ukrajinský, bude tam viať iba ukrajinská vlajka a žiadna iná,“ zdôraznil podľa agentúry DPA.

Dodal, že ukrajinská armáda bráni krajinu všetkými dostupnými prostriedkami. „Robíme všetko pre posilnenie armády,“ povedal ukrajinský prezident.

Situáciu na Donbase však označil Zelenskyj za veľmi náročnú vzhľadom na ruské raketové útoky. „Moskva tam používa maximum delostrelectva a záloh,“ povedal.

Cvičia záložníkov

Podľa ranného hlásenia ukrajinského generálneho štábu ukrajinská armáda za uplynulý deň odrazila osem útokov na Donbase, zničila päť tankov, desať obrnených vozidiel a štyri ďalšie vozidlá ruských ozbrojených síl. „Nepriateľ pokračuje vo vyskladňovaní zastaraných zbraní a vojenského vybavenia zo skladovacích stredísk pre mobilizačné nasadenie. Vo Voronežskej oblasti sa cvičia záložníci,“ uviedol aj generálny štáb s odkazom na ruskú oblasť pri hraniciach s Ukrajinou.

V piatok ukrajinský generálny štáb potvrdil stratu mesta Lyman na severe Doneckej oblasti, keď uviedol, že sa tam teraz Rusi za pomoci delostrelectva pokúšajú upevniť svoje postavenie. Ruské jednotky pokračujú v snahe obkľúčiť Severodoneck a Lysyčansk.

Podľa gubernátora Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja je pod neustálym ostreľovaním mesto Severodoneck, kde sa vedú boje v uliciach. Hajdaj tiež dnes ráno uviedol, že v tomto východnom regióne je asi 10-tisíc ruských vojakov. Podľa agentúry Reuters nemožno tento údaj vierohodne overiť.

Boj o Severodoneck 

Ukrajinský Severodoneck nie je ešte úplne obkľúčený ruskými silami, oznámila v noci na sobotu tamojšia vojenská správa. Píše o tom agentúra DPA, podľa ktorej však Moskva tvrdí, že túto oblasť prudkých bojov ruské jednotky obkľúčili už kompletne.

Dve tretiny tohto mesta v Luhanskej oblasti sú síce obliehané, avšak ešte nie úplne v celosti obkľúčené, uviedol na sociálnej sieti Telegram šéf miestneho vojenského vedenia Olexandr Striuk. Dodal, že samotné mesto náporu ruských jednotiek stále odoláva.

Proruskí separatisti však tvrdia, že Severodoneck je už obkľúčený úplne, uvádza DPA s odvolaním sa na ruskú štátnu agentúru RIA Novosti. Striuk hovorí, že v meste je zničených 90 percent budov a 60 percent bude musieť byť kompletne prestavaných.

Zo stotisíc obyvateľov odišlo takmer 90 percent

Severodoneck je jednou z posledných častí Luhanska, ktoré ešte stále drží v moci ukrajinská armáda. Striuk, ktorý je okrem hlavného veliteľa zároveň aj severodoneckým civilným primátorom, spresnil, že v katastri jeho mesta, ktoré malo do vojny približne 100.000 obyvateľov, zostalo do tejto chvíle len asi 12.000 – 13.000 ľudí.

Severodoneck je z hľadiska vojenskej logistiky dôležitým administratívnym a strategickým bodom: leží niečo vyše 80 kilometrov východne od Kramatorska, ktorý sa stal administratívnym centrom východoukrajinskej Doneckej oblasti po tom, čo Donbas ovládli separatisti podporovaní Moskvou.

Ďalšie dôležité správy

WA 43 Antalya - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov gestikuluje počas tlačovej konferencii po stretnutí s ukrajinským šéfom diplomacie Dmytrom Kulebom a tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Čavušoglom v tureckom letovisku Antalya vo štvrtok 10. marca 2022. Ukrajina a Rusko počas rokovania v tureckom letovisku Antalya nedosiahli
Neprehliadnite

Paranoidný Lavrov? Obvinil nepriateľský Západ, že chce zničiť celý ruský svet vrátane kultúry