V Nemecku sa v júni podľa KBA predalo 224 558 áut. V porovnaní s júnom minulého roka to znamená pokles o 18,1 percenta

Neboli zaznamenané žiadne signály

Tempo poklesu sa tak výrazne zrýchlilo, keď v máji predaj medziročne klesol o 10,2 percenta. Za šesť mesiacov roka klesol predaj o 11 percent na tesne nad 1,2 milióna vozidiel.

Automobilky zápasili s problémami v dodávkach komponentov aj v minulom roku, čo viedlo k dočasným odstávkam závodov a prepadu predaja.

Problém v dodávkach kľúčových komponentov pokračoval aj tento rok, za čím je nástup nových prípadov covidu v Číne na začiatku roka a neskôr invázia Ruska na Ukrajinu. Okrem toho, ako povedal analytik spoločnosti EY Peter Fuss, „neboli zaznamenané žiadne signály", že by v 2. polroku malo dôjsť k zmene situácie.

Navyše zrýchľujúca sa inflácia znižuje ochotu spotrebiteľov robiť väčšie nákupy a obmedzuje investičný apetít firiem. K tomu sa pridáva hroziaci nedostatok plynu v zimných mesiacoch, čo podľa Fussa vytvára podmienky, ktoré sú na zotavenie trhu „mimoriadne nevhodné".

Elektrickým vozidlám sa v júni darilo viac než celkovému trhu s autami. Napriek tomu aj v tejto kategórii predaj klesol, pričom pokles dosiahol 3,2 percenta.

Problémy s dodávkami polovodičov

V Británii zas predaj áut klesol v júni o takmer štvrtinu na necelých 141-tisíc vozidiel. To bol najslabší predaj za daný mesiac za posledných 26 rokov. Uviedlo to v utorok britské Združenie výrobcov a predajcov áut (SMMT).

Podľa konečných údajov SMMT sa v júni predalo v Británii 140 958 áut. V porovnaní s júnom minulého roka to predstavuje pokles o 24 percent a najslabší júnový predaj od roku 1996. Dôvodom je nedostatok komponentov, ktorý skomplikoval dodávku nových vozidiel do predajní.

„Problémy s dodávkami polovodičov obmedzujú trh s novými autami ešte viac než minuloročný lockdown," povedal na margo júnových výsledkov šéf SMMT Mike Hawes.     

Od začiatku roka sa v Británii predalo približne 802-tisíc áut. V porovnaní s 1. polrokom 2021 to znamená pokles o 12 percent. To je druhý najslabší 1. polrok z pohľadu predaja áut od roku 1992.

Združenie už v máji zhoršilo vyhliadky predaja na celý rok 2022. Pôvodne počítalo s predajom približne 1,89 milióna áut, v máji však upravilo prognózu na 1,72 milióna predaných vozidiel.  

Ďalšie dôležité správy

The bonnet of a Tata Motors’ Nano car is seen lifted at the company's plant in Pimpri, 160 km (100 miles) southeast of Mumbai, India, Wednesday, March 25, 2009.  Engineers stripped away everything they could on Tata Nano, the $2,000 automobile designed for poor Indians, which goes on sale in India next month. The car is 10.2 feet (3.1 meters) long, 4.9 feet (1.5 meters) wide, and 5.6 feet (1.7 meters) high, and gets an impressive 55.5 miles to the gallon (23.6 kilometers per liter). Tata Motors
Neprehliadnite

Automobilka Tata Motors plánuje tento rok predať zhruba 50-tisíc elektromobilov