Nemecko bolo roky nepopierateľným lídrom euroklubu – hlasom a svalmi národov strednej a východnej Európy v EÚ, ktoré uňho hľadali patronát, usmernenie a niekedy priam až výslovné pokyny, píše portál Politico. Často, keď Brusel potreboval niekoho presvedčiť, tak sa obrátil na Nemecko, ktoré bolo schopné presvedčiť ostatných, aby sa zapojili do programov Bruselu.

Podľa Politica však séria nedávnych udalostí naštrbila autoritu Berlína a jeho vplyv v strednej a východnej Európe, a čo je najdôležitejšie, aj medzi lídrami v Európskej rade. Medzi tieto udalosti patrí odchod bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej do dôchodku, vytvorenie komplexnejšej vládnucej koalície s tromi stranami v Berlíne a najmä dlhý zoznam politických chybných krokov a vysielanie nekonzistentných odkazov, pokiaľ ide o ruskú politiku a vojnu na Ukrajine.

Výsledok týchto udalostí mal podľa viacerých politikov a diplomatov EÚ za následok oslabenie vplyvu Berlína a väčšiu ochotu ostatných štátov vydať sa svojou vlastnou cestou a v niektorých prípadoch dokonca otvorene spochybniť francúzsko-nemecké spojenectvo, ktoré bolo dlho stredom moci a rozhodovania EÚ.

Klesajúca vierohodnosť

„Nepotrebujeme nemeckú ochranu,“ vyjadril sa diplomat z východnej Európy, pričom dodal, že Poľsko preukázalo dobré vodcovstvo v otázkach Ruska, prijímania ukrajinských utečencov a postupného vyradenia plynu. „Pobaltie má inteligentné vedenie. Bulharsko ma novú dôveryhodnejšiu vládu. Rumunsko je stabilné,“ pokračoval diplomat.

Politico konštatuje, že oslabenie autority Nemecka bolo možné pozorovať tento týždeň, keď mali hlavy štátov a predsedovia vlád EÚ problém dosiahnuť dohodu v oblasti embarga na ruskú ropu a prekonať tvrdohlavý odpor maďarského premiéra Viktora Orbána.

Bola to práve Merkelová, ktorá Orbána dala často do laty, keď sa snažil vytvárať prekážky v oblasti návrhov EÚ, píše Politico, no dodáva, že v súčasnosti je diskutabilné, či Merkelovej kompromisy s Orbánom a inými ľuďmi – v rámci EÚ aj mimo nej – slúžili z dlhodobého hľadiska záujmom EÚ. Aj napriek tomu nebolo možné pochybovať o vplyve Merkelovej a Berlína v rámci EÚ.

Tento raz však Nemecko čelí obvineniam z toho, že sa snaží získať výhodu, pokiaľ ide o navrhovanú výnimku z embarga na ropu prepravovanú ropovodmi. Skutočnosť, že členské štáty EÚ vôbec mali takéto podozrenie iba viac podčiarkuje pokazenú vierohodnosť Berlína, konštatuje Politico.

Návrat Berlína

Niektorí diplomati a politici z krajín východnej Európy stále dúfajú v návrat Berlína – že s pomocou nemeckej ministerky zahraničných vecí Annalenou Baerbockovou možno obnoví svoju vierohodnosť v oblasti medzinárodnej politiky.

Podľa niektorých politikov je to len otázkou času, kedy sa Berlín znovu stane najvplyvnejším hlavným mestom v EÚ, uzavrelo Politico.

Ďalšie dôležité správy

KK5 Brusel - Nemecký kancelár Olaf Scholz prichádza na dvojdňový mimoriadny summit prezidentov a premiérov krajín Európskej únie o vojne na Ukrajine a energetickej situácii v EÚ 30. mája 2022 v Bruseli. Lídri členských krajín EÚ sa v pondelok popoludní zídu v Bruseli na dvojdňovom mimoriadnom summite, aby prediskutovali bezpečnostnú situáciu v Európe a dôsledky ruskej agresie voči Ukrajine po tom, ako neuspeli tri týždne trvajúce diplomatické snahy o vyrokovanie kompromisu pre prijatie šiesteho
Neprehliadnite

Ropné embargo bude, uisťuje Scholz, ale kedy to bude, nie je jasné