Hamburg by v prípade nedostatku plynu mohol obmedziť prísun teplej vody a vykurovanie domácnostiam.  Dnes to oznámil mestský senátor pre životné prostredie Jens Kerstan, ktorý je členom strany Zelených. Povedal to v čase, keď sa Nemecko pripravuje na dopady obmedzovania dodávok ruského plynu.

Pripravujú núdzový plán

„Pri akútnom nedostatku plynu by mohla byť teplá voda v prípade núdze k dispozícii iba v určitom dennom čase," povedal Kerstan. Dodal, že hanzové mesto, ktoré je zároveň spolkovou krajinou, tiež zvažuje, že by znížilo všeobecnú maximálnu izbovú teplotu v sieti diaľkového vykurovania.

Spolkový núdzový plán počíta vo svojej tretej fáze s tým, že prednosť pri zásobovaní teplou vodou a teplom pred priemyslom dostanú domácnosti a inštitúcie kritickej infraštruktúry, ako sú napríklad nemocnice. Podľa Kerstana však nemusí byť  vždy možné takéto rozlišovanie z technických dôvodov.

Nemecká hľadá alternatívne trasy plynu 

Nemecko urýchlene hľadá alternatívne trasy plynu a dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG). Hamburský senátor dnes varoval, že plánovaný dočasný terminál na LNG v Hamburgu bude v prevádzke najskôr v polovici budúceho roka. „V priebehu júla budeme vedieť, či a na ktorom mieste je uskutočniteľný dočasný terminál LNG v Hamburgu," povedal. Prvé dva nemecké dočasné terminály LNG vo Wilhelmshavene a Brunsbüttele by mali byť uvedené do prevádzky na konci tohto roka, dodali noviny Welt am Sonntag s odvolaním sa na nemecké ministerstvo hospodárstva.

Ďalšie dôležité správy

WA 13 Berlín - Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck gestikuluje počas tlačovej konferencie v Berlíne 27. apríla 2022. Nemecké firmy budú aj naďalej platiť za ruský plyn v eurách alebo dolároch. Povedal to Habeck niekoľko hodín po tom, ako ruský koncern Gazprom prerušil dodávky plynu do Poľska a Bulharska, pretože odmietli zaplatiť v rubľoch, ako to požaduje prezident Vladimir Putin. FOTO TASR/DPA 

27.04.2022, Berlin: Robert Habeck (Bündnis 90/Die Grünen), Bundesminister für Wirtschaft un
Neprehliadnite

Nemecko sa obáva úplného prerušenia dodávok plynovodom Nord Stream 1