Globálny nedostatok čipov tento rok výrobcov áut pripraví na tržbách až o 110 miliárd dolárov tržieb. Predpovedá to poradenská spoločnosť AlixPartners, ktorá tak zhoršila svoj doterajší výhľad. Doteraz predpokladala, že problém spôsobí automobilkám výpadok tržieb v objeme okolo 61 miliárd dolárov. Nedostatok kľúčových súčiastok sa potom dotkne výroby asi 3,9 milióna áut.

Nedostatok čipov donútil automobilky k tomu, aby sa začali viac starať o dlhodobú odolnosť dodávateľského reťazca, a vyhli sa tak jeho narušeniu v budúcnosti, uviedla konzultačná spoločnosť v správe.

Predtým už automobilky uzavreli dohody o priamych dodávkach s producentmi niektorých surovín, napríklad paládia a platiny, ktoré sa používajú v systémoch čistenia výfukových plynov. Priame dodávky začali preferovať práve po narušení dodávateľských reťazcov. Teraz sa výrobcovia áut snažia analogicky nadviazať priamy vzťah s výrobcami čipov, uviedol spoluzakladateľ AlixPartners Mark Wakefield.

ECB
Neprehliadnite

Ekonomika eurozóny bude podľa ECB tento rok rásť pomalšie, výrobcom chýbajú čipy

Výrobcovia áut v minulosti nechceli prijímať dlhodobé záväzky, teda nakupovať čipy alebo iné suroviny, a brať tak na seba finančné bremeno vyplývajúce z takýchto záväzkov, upozornil podľa agentúry Reuters Wakefield. Teraz ale reálne hrozí, že nedostatok čipov ovplyvní výrobu automobiliek.

Globálny nedostatok čipov, ktorý spôsobil narušenie výroby a dodávateľských reťazcov kvôli pandémii Covidu-19, v poslednej dobe komplikuje výrobu spotrebnej elektroniky i automobilov. Rad popredných automobiliek kvôli chýbajúcim čipom prikročil k obmedzovaniu produkcie, napríklad General Motors, Ford či Volkswagen, vrátane značky Škoda Auto.

Americká automobilka Ford vo štvrtok uviedla, že v reakcii na celosvetový nedostatok polovodičov upravuje podobu automobilových súčiastok tak, aby v nich mohla používať prístupnejšie čipy. Automobilová skupina Stellantis sa obdobne rozhodla, že bude do automobiloch Peugeot 308 miesto digitálnych tachometrov inštalovať tachometre analógové.