Ambície Číny sú výzvou pre záujmy a bezpečnosť Severoatlantickej aliancie. Uvádza sa to v stredajšom vyhlásení účastníkov summitu NATO v Madride, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Staronová výzva

„Deklarované ambície a nátlakové kroky Čínskej ľudovej republiky sú výzvou pre naše záujmy, bezpečnosť a hodnoty," píše sa vo vyhlásení.

Komunistická vláda v Pekingu sa podľa členov NATO usiluje rozvrátiť medzinárodný poriadok založený na pravidlách, a to aj vo vesmírnej, kybernetickej a námornej sfére.

Severoatlantická aliancia obvinila Čínu z toho, že útočí na členské krajiny Aliancie „zákernými hybridnými a kybernetickými operáciami a svojou konfrontačnou rétorikou".

Ázijski spojenci NATO

Na pozadí rastúcich obáv z Číny sa na madridskom summite NATO po prvý raz zúčastnili aj lídri Japonska a Južnej Kórey, píše AFP.

Aliancia v stredajšom dokumente tiež uviedla, že Rusko predstavuje najvážnejšiu a priamu hrozbu pre bezpečnosť spojencov združených v NATO a tiež pre mier a stabilitu v euroatlantickom priestore.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien v rovnaký deň vyzval Severoatlantickú alianciu, aby sa nepokúšala vyvolávať konflikty v Ázii a inde vo svete po tom, „ako rozvrátila Európu".

Ďalšie dôležité správy

JB 17 Peking - Vojaci Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády (PLA) s ochrannými rúškami na zabránenie šíreniu nového koronavírusu hliadkujú pri vstupe do Zakázaného mesta počas Čínskeho národného ľudového kongresu (NPC) v Pekingu 25. mája 2020. Na tohtoročnom zasadnutí národného parlamentu budú podľa očakávania dominovať ekonomické témy a zdravotná starostlivosť. Zasadnutie sa koná v čase zhoršeného napätia so Spojenými štátmi v obchodnej a politickej oblasti v súvislosti s pandémiou koronavírusu
Neprehliadnite

Čína vyzvala NATO, aby sa vyvarovalo vytváraniu konfliktov v Ázii