Pohľadávky voči svojim obchodným partnerom sa najľahšie vymáhajú vo Švédsku, Nemecku a Fínsku. Naopak, najzložitejšie sa dostávajú k svojim peniazom firmy s pohľadávkami v Spojených Arabských Emirátoch, Malajzii či Saudskej Arábii. Vyplýva to z aktuálnej štúdie Trade Collection Complexity Score spoločnosti Allianz.

Rebríček úrovne zložitosti vymáhania pohľadávok

Rebríček meria úroveň zložitosti vymáhania pohľadávok v medzinárodnom obchodnom prostredí, a to na stupnici od 0 (najmenej zložité) do 100 (najzložitejšie). Skóre kombinuje odborné posúdenie špecialistov na vymáhanie pohľadávok na celom svete a viac ako 40 administratívnych ukazovateľov týkajúcich sa miestnych platobných postupov, miestnych súdnych konaní a miestnych konkurzných konaní.

Slovensko sa s hodnotou 53 bodov umiestnilo na 30 pozícii zo 49 posudzovaných štátov. Najlepšie sa z krajín Vyšehradskej štvorky umiestnilo Poľsko, na 16. mieste so 40 bodmi, pred 25. Maďarskom so 48 bodmi a 28. Českom s 51 bodmi.

Okrem Švédska, Nemecka a Fínska obsadili európske krajiny aj ďalšie najvyššie pozície rebríčka. Prvou mimoeurópskou krajinou je Nový Zéland na 12. mieste, za ním nasleduje Brazília na 20. mieste.

Najzložitejšie vymáhanie dlhov 

Rozdiel medzi vyspelými ekonomikami a rozvíjajúcimi sa trhmi je stále veľký. Blízky východ, Ázia a Afrika sa radia medzi regióny, kde je vymáhanie dlhov najzložitejšie. Tento rozdiel sa však podľa Allianz postupne zmenšuje. Globálne skóre zložitosti vymáhania sa za posledné štyri roky znížilo a v súčasnosti je na úrovni 49 bodov, čo je o dva body menej ako v roku 2018.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) prichádza na rokovanie 43. schôdze vlády SR v Bratislave 24. novembra 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Dlh v zdravotníctve na konci minulého roka dosiahol 801,58 milióna eur