Majetok piatich percent najbohatších Rakúšanov je potrebné zdaniť, čo pomôže pri financovaní verejných výdavkov, ku ktorých zvýšeniu došlo v dôsledku pandémie koronavírusu a inflácie, v rozhovore pre televíziu ATV to povedal rakúsky minister zdravotníctva sociálnych vecí Johannes Rauch, píše Euractiv.

Je to nechutné

Zdanenie bohatstva sa podľa neho týka 450-tisíc ľudí.
„Teraz je na rade týchto päť percent, ak to vôbec je päť percent, ktorých bohatstvo sa za posledných 15 rokov tak enormne rozrástlo, že musia spravodlivo prispieť aj na riadenie a zvládanie uvedených kríz,“ povedal rakúsky minister.

Rauch tiež poukázal na skutočnosť, že v Rakúsku je 400 ľudí, ktorí v krajine vlastnia celú jednu tretinu všetkých jej aktív, pričom tento stav nazval „nechutným“ a „neudržateľným“.

Rodiny dostanú 150 eur

Súčasťou zvýšených verejných výdavkov je aj príspevok v hodnote 150 eur, ktorý má rakúskym domácnostiam pomôcť čeliť stúpajúcim cenám energií. Rakúsko má tiež v krátkom čase predstaviť tzv. protiinflačný balík, v rámci ktorého sa budú rodinné prídavky alebo podpora v nezamestnanosti prispôsobovať miere inflácie.

Niektorí sú proti

S Rauchom, ktorý je ministrom za koaličnú stranu Zelených, však v otázke zdaňovania však nesúhlasí Rakúska ľudová strana (ÖVP) premiéra Karla Nehammera. S podobným návrhom Rauch nepochodil už apríli, keď mu ľudovci povedali jednoznačné „nie“.

Proti zdaňovaniu boháčov vystupujú aj liberáli zo strany NEOS, ktorí ho nazývajú „ekonomickým šialenstvom“.

Ďalšie dôležité správy

JB 14 Viedeň - Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen počas prejavu o politickej situácii v krajine v paláci Hofburg vo Viedni 10. októbra 2021. Van der Bellen v nedeľňajšom prejave k občanom vyhlásil, že krajina čelí vládnej kríze, ale nie kríze štátu. Vyjadril sa tak v súvislosti s vyšetrovaním kancelára Sebastiana Kurza a ďalších osôb z jeho blízkeho okolia pre podozrenia z korupcie. Informovala o tom agentúra APA. FOTO TASR/AP

Austrian President Alexander Van der Bellen addresses holds
Neprehliadnite

Nenápadné Kurzovo dedičstvo. Takmer 20 percent obyvateľov Rakúska sú cudzinci