Americká komisia pre cenné papiere a burzy SEC vyšetruje šéfa Tesly Elona Muska pre neskoré zverejnenie informácie o jeho podiele v Twitteri.

SEC podľa listu zaslanom Muskovi, ktorý bol zverejnený, žiada od šéfa Tesly, aby vysvetlil, prečo nesplnil svoju zákonnú povinnosť a do 10 dní neinformoval o získaní viac než päťpercentného podielu v Twitteri.

Podľa americkej legislatívy musí formulár informujúci o tom vyplniť každý, kto získa viac ako 5 percent akejkoľvek triedy verejne obchodovaných cenných papierov vo verejne obchodovanej spoločnosti.

Neskoro a zlý formulár

Podľa Muskovho vlastného formulára prekročil päťpercentnú hraniu 14. marca, čo znamená, že mal SEC o tom informovať do 24. marca. Musk však deklaroval akvizíciu podielu vo výške 9,2 percent až 4. apríla.

SEC takisto požaduje od Muska vysvetlenie, prečo pôvodne vyplnil formulár 13G, ktorý je určený pre pasívnych investorov, a nie formulár 13D, určený pre aktivistických investorov.

Musk totiž neskôr predložil ponuku na prevzatie Twitteru za približne 44 miliárd USD (41 miliárd eur), ktorú spoločnosť ešte v apríli prijala. Musk sa dohodol, že za akciu Twitteru zaplatí 54,20 dolára v hotovosti.

Žalujú ho aj investori Twitteru

Okrem toho, že šéfa Tesly vyšetruje SEC, podali na neho žalobu aj investori Twitteru, ktorí ho obvinili z manipulácie trhu. Podľa nich Musk zámerne skôr neinformoval o akvizícii podielu v Twitteri a ďalej nakupoval akcie firmy za nižšiu cenu.

Ďalšie dôležité správy

Elon Muskje vesmírny priekopník a jeho raketa vynesie malého Hurvínka na orbitu.
Neprehliadnite

Investori Twitteru podali na Elona Muska žalobu za manipuláciu trhu