Americký podnikateľ a šéf automobilky Tesla Elon Musk v stredu prišiel zhruba o 12,3 miliardy dolárov. Táto suma zodpovedá zníženiu hodnoty jeho podielu v Tesle. Akcie jeho spoločnosti medzitým klesli na najnižšiu úroveň od začiatku roka. Musk sa v sérii tweetov kriticky vyjadril k ľavicovo zmýšľajúcim politikom a naznačil, že vo voľbách podporí republikánov.

Musk zverejnil aj tweet, v ktorom sa vysmieva snahe presadzovať zodpovedné konanie firiem v rámci ochrany životného prostredia a sociálnej spravodlivosti (ESG). Uviedol, že Tesla urobila pre ochranu životného prostredia už dosť. 

Musk v apríli oznámil, že sociálnu sieť Twitter odkúpi za zhruba 44 miliárd dolárov  (40,95 miliardy eur).  Svoj plán však minulý týždeň pozastavil, až dokým nebude mať od vedenia Twitteru dôkaz, že podiel falošných a robotických účtov na tejto sieti neprekračuje päť percent.

Stratil niekoľko miliárd dolárov

Americké akciové trhy v stredu zasiahol ďalší prepad, ktorý sa podpísal na poklese akcií Twitteru. Musk tak prišiel o 49 miliárd dolárov, uviedla agentúra Bloomberg. Ide však len o papierové straty, skutočné by nastali vtedy, ak by Musk svoje podiely po prepade kurzu predal.

Päťdesiatročný Musk aj napriek prepadu cien akcií a zníženiu hodnoty svojho majetku stále zostáva najbohatším človekom na svete. Podľa zoznamu miliardárov, ktorý zostavuje agentúra Bloomberg, je hodnota jeho majetku vyčíslená zhruba na 210 miliárd dolárov. Zakladateľ internetovej spoločnosti Amazon Jeff Bezos bol druhý, jeho majetok má hodnotu 131 miliárd dolárov.

Čo sa týka ESG, Musk napísal, že je to podvod. Reagoval potom, čo Tesla vypadla z indexu S&P Global, ktorý sleduje, ako firmy plnia požiadavky na ochranu životného prostredia, podporu sociálnej spravodlivosti a podnikové riadenie.

Bude voliť republikánov

Musk tiež predpovedal, že politické útoky voči jeho osobe budú v ďalších mesiacoch dramaticky eskalovať. V nasledujúcom tweete napísal, že v minulosti podporoval politikov z americkej Demokratickej strany, pretože to bola prívetivá strana voči ľuďom. Teraz však zmenil názor.

„Stala sa z nich strana, ktorá rozdeľuje ľudí a podporuje nenávisť. Už ich nemôžem podporovať, budem hlasovať za republikánov," napísal Musk.

Ďalšie dôležité správy

Elon Musk, vesmírny priekopník, ktorého raketa vynesie Hurvínka do vesmíru.
Neprehliadnite

Elon Musk dočasne pozastavil dohodu o akvizícii Twitteru