Moskva núti učiteľov na ukrajinských územiach okupovaných Ruskom, aby v školách vyučovali podľa ruských osnov. Pre denník The Guardian to uviedli samotní pedagógovia, ktorí sa obávajú, že v prípade odmietnutia môžu prísť o prácu.

Učitelia museli vyjadriť písomný súhlas

Rusko nariadilo ukrajinským učiteľom v oblastiach kontrolovaných ruskou armádou do 21. júla podpísať dokument, v ktorom vyjadrujú svoju ochotu vyučovať podľa ruských osnov.

Podpísanie takéhoto dokumentu však môže podľa Guardianu spôsobiť pedagógom viacero ťažkostí. Ak s vyučovaním podľa ruského vzdelávacieho plánu nebudú súhlasiť, prídu o prácu a môžu čeliť represáliám zo strany ruských jednotiek. Naopak, podpísanie vyhlásenia by pre nich mohlo znamenať problémy zo strany ukrajinských úradov, ktoré to vnímajú ako kolaborovanie s nepriateľom.

Pedagógovia však tvrdia, že ukrajinské zákony by mali rozlišovať, či učitelia vyučujú podľa ruského plánu dobrovoľne, alebo pod nátlakom.

Výučba podľa ruských osnov

Ruský minister školstva Sergej Kravcov v júni oznámil, že Rusko urobí všetko pre to, aby sa 1. septembra otvorili školy na obsadených územiach Ukrajiny, v ktorých sa bude vyučovať podľa ruských osnov.

Dokument museli nateraz podpísať len učitelia dejepisu, zemepisu, jazykov a učitelia na prvom stupni základných škôl. Pedagógov, ktorí vyučujú matematiku, fyziku, biológiu a chémiu, sa nariadenie zatiaľ netýka, keďže tieto predmety nie sú ovplyvnené ruskou propagandou, povedal učiteľ žijúci v dedine v okupovanej časti Charkovskej oblasti.

Ďalšie dôležité správy

WA 36 Doneck - Dvaja britskí občania, 28-ročný Aiden Aslin (druhý vľavo), 48-ročný Shaun Pinner (druhý vpravo) a Maročan Bráhím Saadún (uprostred) sedia za mrežami v súdnej sieni v neuznanej Doneckej ľudovej republike (DĽR) v Donecku na východe Ukrajiny vo štvrtok 9. júna 2022. Dvoch Britov a Maročana odsúdil medzinárodne neuznaný súd DĽR na trest smrti. Súd ich uznal za vinných z podniknutia krokov smerujúcich k násilnému zvrhnutiu moci ako aj za žoldnierske aktivity a údajný terorizmus. Rozsud
Neprehliadnite

Na východe Ukrajiny obvinili zo žoldnierskych aktivít ďalších dvoch Britov