Výšku maloobchodných tržieb budú aj v ďalších mesiacoch ovplyvňovať konsolidačné opatrenia vlády, klesajúca spotrebiteľská dôvera aj nižšie tempo rastu reálnych miezd, zhodli sa analytici po zverejnení údajov o februárovom medziročnom prepade maloobchodných tržieb.

„Pokles spôsobili predovšetkým zhoršujúca sa spotrebiteľská dôvera a potenciálny vplyv predbežných nákupov v decembri, keď domácnosti nakupovali s očakávaním zvýšenia cien, najmä pre vyššiu DPH,“ uviedol analytik Marián Kočiš.

Analytik Ľubomír Koršňák si myslí, že napriek februárovému poklesu tržby v maloobchode prekvapili skôr príjemne. Medziročný pokles z veľkej časti odzrkadľoval menší počet kalendárnych aj pracovných dní, keď minuloročný priestupný rok nafúkol aj februárové tržby.

Koršňák predpokladá, že korekcia spotreby bude pokračovať. Ochotu domácností zvyšovať svoje spotrebné výdavky bude tento rok nahlodávať konsolidácia a spomalenie rastu reálnych prímov.

Kočiš pripomenul, že okrem pomalšieho rastu priemerných nominálnych miezd budú disponibilné príjmy mnohých slovenských domácností ovplyvnené aj znížením daňového bonusu na dieťa, čo prirodzene ovplyvní ich spotrebu aj nákupný apetít.

Rast cien a pokles reálnych príjmov sa budú naďalej podpisovať pod slabými úrovňami spotreby aj podľa analytika Tomáša Boháčka. Druhá vlna oslabenia sa podľa neho už začala implementovaním transakčnej dane.

Ďalšie dôležité správy

Cash,Register,With,Coins,And,Paper,Money
Neprehliadnite

Maloobchodné tržby na Slovensku po viac ako roku prvý raz klesli