Ľudovít Makó, chlapec z Jelenca pri Nitre, urobil kariéru v súkromnej bezpečnostnej službe ABAS, do ktorej odišiel po tom, ako ho neuspokojovala práca v polícii. Vypracoval sa až na konateľa slovenskej dcéry tejto českej firmy s mesačným platom 12 a pol tisíca eur. A potom sa rozhodol začať novú kapitolu.

Svoj príbeh porozprával Ľudovít Makó, dnes obvinený v niekoľkých korupčných kauzách, v hodinovom videorozhovore a podcaste denníka N.

Ponuka od Bödöra

Podľa jeho rozprávania dostal v roku 2014 opakovane ponuku od nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra nastúpiť na miesto šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS), ktorú sprvoti odmietal, napokon ju však prijal. Enormnú snahu Bödöra a vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara o jeho získanie si sčasti vysvetľuje aj záujmom podnikateľa oslabiť jeho odchodom z ABASu konkurenciu na trhu bezpečnostných služieb.

Firma ABAS bola podľa Ľ. Maka medzi rokmi 2009 a 2014 najväčšou konkurenciou Bodorovej spoločnosti Bonul a dvojkou na trhu. V čase jeho pôsobenia podľa jeho slov so spoločnosťou „extrémne rástli“ a „šliapali na päty nielen im, ale aj iným spoločnostiam“.

Peniaze na drevo, no a čo?

Makóovým argumentom, prečo nemal záujem o post na finančnej správe, bol aj oveľa nižší plat, ktorý mu ponúkali. Ako ďalej upresnil, na poste šéfa KÚFS dostával mesačne od 2 600 do 3 000 eur v čistom. Problém s nízkym platom sa podarilo vyriešiť dohodou, že N. Bödör ho bude Makóovi „dopĺňať“ tak, že mu bude vyplácať mesačne desaťtisíc eur v hotovosti.

„Toto by som ja nepovažoval za nejakú korupčnú vec,“ komentoval to ďalej Ľ. Makó v rozhovore. Keď redaktorka Monika Tódová poznamenala, že je zaujímavé, že to za korupčnú vec nepovažuje, reagoval udivene: „Nepovažujem. Prečo by to bola korupčná vec?... Ja som tie peniaze nezobral preto, že som pre nich niečo vykonal.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa