„Možnosť zastupovať Generálnu prokuratúru SR na oslavách vnímam nielen ako možnosť obzrieť sa do minulosti, ale predovšetkým ako možnosť poučiť sa z nej a nájsť výzvy na rozvoj orgánov prokuratúry do budúcnosti," skonštatoval Žilinka na margo svojej účasti na oslavách výročia vzniku ruskej prokuratúry. Taktiež to považuje za prínos pri napĺňaní spoločného cieľa, ktorým je ochrana zákonnosti aj v globálnom meradle.

„Odmietam čierno - biele videnie sveta a osobný kontakt a komunikáciu s hlavami partnerských orgánov prokuratúr v zahraničí, vrátane Ruskej federácie, považujem za nevyhnutný a prínosný na naplnenie spoločného cieľa, ktorým je ochrana zákonnosti aj v globálnom meradle," vyjadril sa generálny prokurátor.

O prehodnotenie či zrušenie plánovanej cesty do Ruska žiadali Žilinku pred odchodom viacerí politici aj europoslanci. Oslavy sú naplánované v dňoch 11. až 13. januára.

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas rokovania 40. schôdze Národnej rady SR (NR SR) v stredu 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Žilinkova cesta do Ruska by bola škandál, hazarduje s dôveryhodnosťou SR, tvrdia europoslanci