Návrh poslanca Národnej rady SR Alojza Baránika na zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku  je podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej legitímny. 

Dôležité je nechať priestor pre vyšetrovanie

Je presvedčená o potrebe zúženia sporného ustanovenia. „Myslím si, že Slovensko je v čase, keď je veľmi dôležité navrátiť dôveru v právny štát. Máme tu veľké korupčné kauzy, ktoré smerujú k najvyšším špičkám politického života, k bývalým štátnym predstaviteľom a je naozaj dôležité nechať priestor v maximálnej možnej miere vyšetriť a dostať veci na súd, nech rozhodne. Myslím si, že ak má prokurátor za to, že sa má podať obžaloba, tak by mal mať v plnej miere poskytnutý priestor, aby sa podala," vysvetlila Kolíková.

S návrhom Baránika súhlasí

Pripomenula, že prokurátor môže disponovať aj informáciami, ktoré sú operatívneho charakteru, ktoré nemôže dať úplne v písomnej podobe do spisu. „Z tohto pohľadu návrh tak, ako ho predkladá Baránik, je jedným z riešení, vyjadrila som k nemu aj súhlas a považujem za absolútne legitímne, že ním otvára túto debatu," dodala Kolíková.

Poslanci sa k novele vyjadria už čoskoro

Právomoc generálneho prokurátora zrušiť rozhodnutie podľa sporného paragrafu 363 Trestného poriadku by sa mohla obmedziť. Navrhuje to Baránik v novele Trestného poriadku. Navrhnúť postup podľa paragrafu by mohli len poškodený a zúčastnená osoba, a to len v neprospech obvineného. O novele by mal parlament rokovať na ďalšej riadnej schôdzi, ktorá sa začína 23. novembra.

Paragraf 363 hovorí o tom, že generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon. Môže tak urobiť aj na návrh obvineného a zrušiť obvinenie v jeho prospech. Táto právomoc je podľa Baránika definovaná tak široko, že stráca charakter mimoriadneho opravného prostriedku.

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann
Neprehliadnite

Žilinka nepovažuje za správne meniť zákon pod vplyvom emócií