Litva vyhlásila, že železničná preprava niektorých druhov tovaru z Ruska cez územie tohto pobaltského štátu do ruskej exklávy Kaliningrad podlieha sankciám, ktoré na Moskvu uvalila Európska únia, píše ClearanceJobs.

Litva za nič nemôže

Litovské úrady zároveň uviedli, že len implementujú sankcie EÚ, ktoré sú súčasťou celého radu opatrení zavedených s cieľom potrestať ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho dobyvačnú vojnu na Ukrajine. „Litva nič nerobí, ide o európske sankcie, ktoré platia od 17. júna,“ povedal litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis. Zákaz železničnej prepravy tovaru z Ruska cez územie Litvy do susednej Kaliningradskej oblasti sa vzťahuje najmä na uhlie, kovy, stavebné materiály a vyspelé technológie.

Litva je jediná

Rusko, ako sa dalo očakávať, pohrozilo, že na litovský zákaz prepravy tovaru, na ktorý sa vzťahujú sankcie EÚ adekvátne odpovie. „Ak v najbližšej budúcnosti nedôjde k úplnému obnoveniu nákladnej dopravy medzi Kaliningradskou oblasťou a zvyškom Ruskej federácie cez Litvu, Rusko si vyhradzuje právo prijať opatrenia na ochranu svojich štátnych záujmov,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí. Vzniknutú napätú situáciu medzi Litvou a Ruskom komentoval aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý ju označil za „viac ako vážnu“.

Litva je jedinou členskou krajinou EÚ, cez ktorej územie sa realizuje pravidelná výmena tovaru medzi Ruskom a ruskou Kaliningradskou oblasťou. Vilnius mohol Úniu požiadať o výnimku tak, ako o výnimku z uplatňovania iných protiruských sankcií požiadali viaceré členské štáty. Niektorí pozorovatelia tvrdia, že Litva sa rozhodla o výnimku nepožiadať. Iní zastávajú názor, že z prípadu sa pomaly stáva humanitárna otázka.

Sankcie sa týkajú 50 percent tovaru

Gubernátor Kaliningradskej oblasti Anton Alichanov uviedol, že zákaz sa týka približne 50 percent tovaru dopravovaného do exklávy. Alichanov zároveň vyzval obyvateľov Kaliningradu, aby sa neuchyľovali k panickému nakupovaniu s tým, že do oblasti už mieria dve nákladné lode plné tovaru, ktoré vyplávali z Petrohradu. Do konca roka ich podľa gubernátora bude ešte sedem.

Kaliningrad, kde sídli veliteľstvo ruskej Baltskej flotily, dobyla v apríli 1945 Červená armáda od nacistického Nemecka a po druhej svetovej vojne bola postúpená Sovietskemu zväzu. Územie predtým patrilo pruskej provincii Východné Prusko.

Ďalšie dôležité správy

Kybernetický útok
Neprehliadnite

Rusko zaútočilo na člena NATO. Zatiaľ len kyberneticky. Čo to znamená pre bezpečnosť štátu?