Členské krajiny Európskej únie si začali predvolávať ruských veľvyslancov, aby im tlmočili protest proti nelegálnej ruskej anexii ukrajinských území. Ide o súčasť spoločnej reakcie EÚ, ktorú koordinuje Európska služba pre vonkajšiu činnosť (EEAS), informovala v nedeľu agentúra DPA.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí pre DPA potvrdilo, že si predvolalo ruského ambasádora v Berlíne. Podobné predvolania dostali už aj veľvyslanci Ruska v Taliansku, Rakúsku a Dánsku, ktorí sa majú na tamojšie rezorty diplomacie dostaviť v pondelok.

Anexiu odsúdili

Belgicko si vedúceho ruskej diplomatickej misie predvolalo už v piatok, keď Rusko formálne anektovalo štyri okupované oblasti Ukrajiny: Doneckú, Luhanskú, Záporožskú a Chersonskú, v ktorých sa pred tým konali tzv. referendá o ich pripojení k Rusku. Tieto anexie ukrajinských území, ktoré Moskva ani v plnom rozsahu neovláda, už odsúdili mnohé krajiny sveta ako zjavné porušenie medzinárodného práva.

Tzv. „zmluvy“ o prijatí okupovaných ukrajinských oblastí do Ruskej federácie, ktoré boli „slávnostne“ podpísané 30. septembra v Kremli, odobril v nedeľu ruský ústavný súd. Tieto „zmluvy“ musia ešte totiž schváliť obe komory ruského parlamentu, čo sa očakáva začiatkom budúceho týždňa.

Ďalšie dôležité správy

Oleg Kotenko, komisár pre otázky osôb nezvestných za zvláštnych okolností, sa pozerá na neidentifikované hroby civilistov a ukrajinských vojakov v meste Izium.
Neprehliadnite

AP: V Iziume bolo mučenie vojakov i civilistov počas ruskej okupácie bežné