Kórejská eseročka Samkang Diecasting Slovakia vyrába a hutne spracúva neželezné kovy a elektronické súčiastky. Na trhu pôsobí viac ako 15 rokov a podľa výročnej správy pracuje vo vlastných priestoroch, kde využíva vlastné stroje. Podľa denníka Hospodárske noviny však funguje už cez 10 rokov načierno.

Dlhy, exekúcia aj odstránenie stavby

Začiatok problémov sa datuje od roku 2010, kedy firma v Seredi postavila výrobnú halu. Stavebné povolenie síce na objekt od roku 2008 mala, no dodnes ho neskolaudovala. Napriek tomu Samkang Diecasting začal vyrábať. Štátna stavebná inšpekcia v roku 2013 udelila podniku pokutu vo výške 10-tisíc eur, čo aj firma vyplatila. Lenže k náprave nedostatku už nedošlo.

Neskôr sa kórejská firma rozhodla pre rozšírenie výroby, no nové haly nevystavala. Miesto toho v roku 2018 zakúpila priestory na neďalekých pozemkoch, v ktorých v minulosti pôsobil mäsokombinát, potom sa využívali aj ako ubytovne.

Po novom chýbalo firme už aj platné stavebné povolenie, keďže priestory slúžili na iné využitie, nie na produkciu.

Najnovšie stavebný úrad pokutoval eseročku dvojnásobnou pokutou. Primátor mesta Ondrej Kurbel upozornil, že pokiaľ firma nezaplatí a nenapraví chyby, bude úrad nútený ju „pokutovať znova a znova“.

Spoločnosti nehrozí len neustále navyšovanie pokút. Môže byť vyzvaná k odstráneniu čiernej stavby, hrozí jej taktiež aj exekúcia.

Peniaze nedlží len stavebnému úradu, „sekeru“ má aj na Inšpektoráte práce v Trnave a to vo výške 30-tisíc eur, dlhy si vedie aj u Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Galante. Výnimkou nie je ani Sociálna poisťovňa či zdravotné poisťovne.

Korene má v Kórei

Firme sa darilo najmä v rokoch 2018 a 2019, kedy sa tržby vyšplhali na takmer šesť miliónov eur. Minulý rok sa pohybovali nad 3,5 milióna eur. Pracovať tu majú približne tri desiatky zamestnancov.

Väčšinovým majiteľom firmy je Kang Seok Chae. Najväčším dodávateľom spoločnosti je zvolenský ML consortio, BJ Powder so sídlom v Smoleniciach či firma Yang JI so sídlom v Seredi. Najväčšími odberateľmi sú maďarské a poľské firmy.

Ďalšie dôležité správy

WA 34 archív Dusiburg - Na archívnej snímke z 27. apríla 2018 pracovník pracuje v hale nemeckých oceliarní Thyssenkrupp v Duisburgu. Európska únia (EÚ) a USA v pondelok 17. mája 2021 podnikli ďalší krok smerom k prímeriu v obchodnom spore s predchádzajúcou administratívou exprezidenta Donalda Trumpa. Brusel a Washington sa dohodli na rokovaniach o ukončení sporu o clá na oceľ a hliník.Komisia zároveň v pondelok informovala, že pozastaví navrhované zvýšenie odvetných ciel, ktoré by zasiahlo množs
Neprehliadnite

Drahé energie, neistá výroba. Slovenský priemysel čelí dvom vážnym problémom