Elita biznisu, drobní podnikatelia, ale aj odborná a široká verejnosť otvorili 14. septembra diskusný priestor na Trend konferencii Budúcnosť juhozápadu Slovenska v Dôstojníckom pavilóne v Komárne.

Za druhým ročníkom opäť stáli dva silné mediálne tituly Új Szó a Trend, patriace do vydavateľstva News and Media Holding. Konferencia bola rozdelená do piatich tematických blokov a dokopy vystúpilo až šestnásť diskutujúcich.

Program konferencie Budúcnosť juhozápadu Slovenska

8.30 - 9.30 hod.: Registrácia, coffee break 
9.30 - 9.40 hod.: Privítanie Trend a Új Szó 
9.40 - 11.00 hod.: I. blok  
11.00 - 11.20 hod.: Prestávka, coffee break 
11.20 - 12.20 hod.: II. blok  
12.20 - 13.20 hod.: III. blok  
13.20 - 14.00 hod.: obed 
14.00 - 15.00 hod.: IV. blok  
15.00 - 15.20 hod.: Prestávka, coffee break 
15.20 - 16.20 hod.: V. blok  

I. blok 

Začiatok konferencie odštartoval blok, v ktorom sa otvorila téma možností ekonomického a infraštruktúrneho rozvoja na južnom Slovensku.  

O maďarsko-slovenskej spolupráci a podpore v poľnohospodárstve sa rozprávali minister pôdohospodárstva Maďarska István Nagy, finančný analytik Erste Group Attila Sánta a aj odborný asistent na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave Zsolt Horbulák.  

II. blok 

Poľnohospodárstvo zohráva dôležitú úlohu na južnom Slovensku. Farmári a ďalší producenti potravín stále čelia čoraz väčším výzvam, akými sú klimatické zmeny či problému financovania.

Jedným z farmárov a podnikateľom je aj Lászlo Palik zo Želiezoviec, ktorý sa venuje bioprodukcii už od 90. rokov.

Vo svojom prejave popísal, čo je prioritou pre pestovateľa, ktorý produkuje biopotraviny a na ktoré plodiny sa orientuje. Vo svojej firme zamestnáva 62 ľudí a spolu s nimi pracuje na 600 hektároch pôdy. V súvislosti so súčasnými problémami podotkol, že v poľnohospodárstve vypadli dve generácie a mladí už nevedia, ako napr. porýľovať záhradu.

Ako príklad pozitívneho vzťahu k poľnohospodárstvu uviedol príklad zo Srbska, kde aj deti chodia na exkurzie na farmy. 

O probléme distribúcie biopotravín a oblastných potravín do obchodov rozprávala Ilona Patasi z Agrárnej komory Slovenska. Farmári podľa nej nedokážu riešiť aj vlastný marketing a preto treba obnoviť spracovateľské závody.

Konferencia Budúcnosť juhozápadu Slovenska
Zdroj: Macsicza Márk

Jedným zo zásadných problémov sú aj klimatické zmeny a s nimi aj spojené otázky zadržiavania vody v krajine. Zástupkyňa Agrárnej komory Slovenska pripomenula, že Slovensko využije len 11 percent svojej vody a ostatná odtečie preč z územia. Riešením by boli závlahové systémy, ale tie ,,boli po roku 1989 zničené a teraz sa obnovujú za drahé peniaze," uzavrela Patasi. 

Klimatické zmeny sa zásadne dotýkajú hlavne živočíšnej produkcie, ktorá by mala byť primeraná. Pálik odporúčal finančne podporovať  len tých farmárov, ktorí sa venujú aj živočíšnej výrobe, keďže vedia lepšie a efektívnejšie pracovať na ekologickejšom obohacovaní pôdy prírodnými prostriedkami. ,,Vieme byť sebestační aj pri bravčovom mäse, len ho nesmieme dovážať. A dáme prácu ľuďom, ktorí sú na vidieku nezamestnaní," uzavrel agropodnikateľ.

V tomto bloku ešte vystúpil Miklós Neményi z Maďarskej akadémie vied. Diskusiu moderoval Csaba Nyerges. 

III. blok 

Pandémia covidu-19 zasiahla aj podnikateľov aj na južnom Slovensku. Aké boli ekonomické dopady nového koronavírusu na podniky? Ako by sa mohli podnikatelia pripraviť na podobné situácie v budúcnosti? Blok moderoval Szilárd Sánta.

V treťom bloku konferencie vystúpil starosta obce Kostolné Kľačany László Gódány. Pri obci blízko mesta Dunajská Streda vznikol priemyselný park, kde sú umiestnené prevažne veľkosklady. V parku našli prácu hlavne miestni ľudia a teda nevznikla tam potreba dovozu pracovníkov zo zahraničia. Úspech projektu potvrdzuje aj ambícia rozširovania priemyselného parku.

Konferencia Budúcnosť juhozápadu Slovenska
Zdroj: Macsicza Márk

O horších následkoch pandémie rozprával podnikateľ a exminister výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszky. Jeho firma na stavbu lodí a chemických potrubí pocítila pandémiu až neskôr. Museli čeliť najskôr problémom s cestovaním do zahraničia a momentálne ich trápi zvyšovanie cien surovín.

Sťažovať sa však nemohla majiteľka Chocomaze Katalin Papp Vargha, manufaktúry na výrobu čokolády, ktorá svoje produkty predávala výlučne cez eshop, vďaka čomu jej biznis nepatril k ohrozeným a naopak sa tešil zo stúpajúcich tržieb.

Počas pandémie sa štát snažil podporiť podnikateľov, ktorých biznis bol v ohrození. Niektoré firmy využili možnosť kurzarbeitu, iní sa na pomoc štátu radšej nespoliehali. Kritika podnikateľov však nenechala suchú ani jednu nitku Matovičovej či Hegerovej vlády. ,,Slovensko pomáhalo podpriemerne podnikateľom. Otázne je či dosiahla pomoc cieľ. Opatrenie neboli včasné a dostatočné. Tiež pomoc nedostali všetci, ktorí to potrebovali," povedal na margo problému Zsolt Bindics, predseda predstavenstva, GreenCoop

Podnikatelia zhodnotili pomoc štátu počas pandémie covidu-19 a vymenili si skúsenosti s riadením podnikov počas krízy. Po treťom bloku konferencie nasledovala prestávka na obed. 

IV. blok 

Výstavba diaľnic na Slovensku je veľkou témou posledných rokov. Najskôr sa začne stavať istý úsek, neskôr prestane. Stavba infraštruktúry sa tak stáva poriadne problematickou.

V predposlednom bloku konferencie o tom nepochyboval ani Szabolcs Mózes. Predseda strany Spolupatričnosť – Összefogás zdôraznil, že infraštruktúra južného Slovenska je zanedbaná, chýbajú rýchlostné cesty a meškajú aj vlaky.  K železničnej téme dodal svoj príspevok do diskusie aj Attila Agócs. Primátor Fiľakova spomenul to, ako chodieval vlak z Poľska do Maďarska a spoj zrušili v roku 2016. 

Iván Farkas, šéf politickej strany MKP dodal, že za 30 rokov neprišlo ani euro na železnice okrem trati Bratislava - Komárno. Milióny eur podľa neho idú na cesty do Prešova a Žiliny, no do Rimavskej Soboty a Nitry len desiatky tisíc eur. Kritika padla aj na Útvar hodnoty za peniaze, kde niektorí ,,analytici majú veľkú moc zmietnuť projekty zo stola," tvrdí Farkas.

Rozvoj infraštruktúry by sa mal podľa Ágocsa zamerať na východo-západné koridory, keďže chýbajú lepšie spojenia smerom k Budapešti ako svetovej metropoly. Farkas dodal, že chýbajú obchvaty väčších miest, akými sú Levice, Komárno či Nové Zámky.

Do diskusie boli prizvaní aj primátori miest Zoltán Hájos z Dunajskej Stredy a Béla Keszegh z Komárna. Blok moderoval Roland Nagy. 

V. blok 

Maďarské politické strany to nemajú na Slovensku jednoduché. Pomohlo by im zjednotenie. Otázkou však zostáva, akou politikou by sa mali riadiť?

Moderátor Gábor Czímer v poslednom bloku konferencie Budúcnosť juhozápadu Slovenska viedol diskusiu troch politikov.

Vystúpil predseda strany SMK – MKP Krisztián Forró, predseda strany Most-Híd László Sólymos a predseda strany Spolupatričnosť Szabolcs Mózes