Premiér Eduard Heger  informoval, že koaličná rada sa dohodla na opatreniach, ktoré by mali platiť do 9. januára.

Na snímke je  minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas rokovania vlády na ktorom vláda prijala dvojtýžňový lockdown.
Neprehliadnite

Lockdown na Slovensku by sa mal predĺžiť. Lengvarský navrhuje tri fázy nových opatrení

Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského by mal zákaz vychádzania aj núdzový stav stále platiť, druhý stupeň základných škol a stredné školy prejdú od pondelku k dištančnej forme vzdelávania.

Medzi opatreniami je aj otvorenie obchodov pre očkovaných a prekonaných, okrem gastroprevádzok, ktoré by mali byť prístupné už v piatok a hotely sa otvoria už 25. decembra. 

V stredu by mal minister oznámiť hraničnú hodnotu počtu hospitalizácií, na základe ktorej Lengvarský bude môcť zrušiť všetkých uvoľnení.

Stovky eur pre seniorov

Minister financií Igor Matovič dodal, že súčasťou dohody sú aj 500-eurové poukazy pre seniorov. Koalícia sa však podľa lídra OĽaNO dohodla aj na kompromise. ,,Zmeníme 500 eur v poukazoch na 300 eur v hotovosti," vraví minister Matovič. Ako dodal, ich využitie by bolo ľubovoľné. Zároveň podotkol, že nebola ,,dobrá vôľa" v celej koalícii ani opozícii, aby pomohli dotknutým prevádzkam 500 miliónmi eur, s čím počítal pôvodný návrh, píše TASR.

Tristo eur v hotovosti sa týka dôchodcov zaočkovaných už treťou dávkou proti covidu-19.  Rovnakú sumu by mali dostať aj seniori po druhej dávke vakcíny. 

Ak seniori po prvej dávke absolvujú očkovanie druhou dávkou do Vianoc, tak dostanú 200 eur, rovnakú sumu dostanú aj seniori po prvej dávke vakcíny. 

Líderka strany Za ľudí Veronika Remišová na tlačovej konferencii dodala, že ak schválené pravidlá neprispejú k vyššej zaočkovanosti, hnutie bude žiadať povinné očkovanie pre dôchodcov nad 60 rokov od budúceho roka.

Povinné očkovanie

Dohoda koaličných strán by mala platiť do 9. januára. Po tomto termíne koaličná rada prerokuje situáciu. ,,Len my rozhodneme, ako to bude vyzerať po tomto dátume," vyhlásil premiér Heger. 

Ministerstvo zdravotníctva dostalo za úlohu pripraviť analýzu o možnom zavedení povinného očkovania, ako aj o možnej finančnej spoluúčasti neočkovaných na liečbe.

Lengvarský však apeluje na ľudí, aby sa dali očkovať: ,,Povinné očkovanie a pokuty nechceme. Chceme, aby sa ľudia dali očkovať dobrovoľne," hovorí minister zdravotníctva.

Z dištančného režimu do vianočných prázdnin

Druhý stupeň základných škôl a stredné školy by mali prejsť od pondelku do dištančného režimu. To by malo podľa Anny Zemanovej, predsedníčky, poslaneckého klubu SaS, trvať päť dní a následne sa začnú vianočné prázdniny.

Zemanová to označila za kompromis za otvorenie obchodov. Zároveň si myslí, že viac slobody pre zaočkovaných bude motiváciou dať sa očkovať. Liberáli z SaS budú zároveň apelovať, aby sa školy po prázdninách otvorili tam, kde sú zaočkované školy.