Španielske štátne dráhy Renfe po mesiacoch rokovaní oznámili, že kupujú 50 percent českého dopravcu Leo Express. Nákup schválilo španielske ministerstvo financií. Podľa tlačovej správy Renfe k nákupu už došlo. Informoval o tom portál zdopravy.cz.

Renfe transakciou plánuje expanziu do zahraničia. Nákupom Leo Expressu získajú licenciu na prevádzku dopravy na Slovensku, v Česku, Poľsku a Nemecku. Podľa španielskeho dopravcu má najmä český, slovenský a poľský trh veľký potenciál pre rozvoj.

Leo Express
Neprehliadnite

Španielske štátne dráhy Renfe Operadora rokujú o prevzatí polovice spoločnosti Leo Express

 

Ako píše portál, španielske štátne dráhy sa stali ďalším veľkým dopravcom, ktorý sa rozhodol expandovať do zahraničia cez novú spoločnosť. Podobne predtým postupovali napríklad Deutsche Bahn nákupom Arriva či talianske štátne dráhy FS, ktoré majú podiel v Die Länderbahn.

Renfe si v decembri najala poradenskú spoločnosť PwC, aby analyzovala možnosti rastu v zahraničí. Spomínaná firma sa zaoberala aj možnosťou získať podiel v Leo Express. Španielske štátne dráhy sa ďalej okrem iného podieľajú na projekte Rail Baltica. Ten má do roku 2026 spojiť Varšavu a Tallinn.

Leo Express je súkromný železničný a autobuový dopravca, spoločnosť v roku 2010 založil podnikateľ Leoš Novotný. Pred pandémiou Covid-19, v roku 2019 celá skupina zaznamenala v zisk 150 miliónov Kč. Kladné hospodárenie vykázala aj v roku 2018. Obrat jej predvlani vzrástol zhruba o štvrtinu na takmer 1,1 miliardy korún.