Vojna na Ukrajine a Irán boli hlavnými témami štvrtkového stretnutia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Paríži, informuje agentúra DPA.

Hlboké obavy

Macron pritom zdôraznil nevyhnutnosť rozhodného vystupovania vzhľadom na pokrok Iránu v jadrovom programe, ktorý v prípade ďalšieho pokračovania nezostane bez dôsledkov, citoval vo vyhlásení Elyzejský palác. Francúzsky prezident vyjadril zároveň aj svoju nespokojnosť s nedostatočnou transparentnosťou Iránu voči Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE).

Spoločne s Netanjahuom zároveň vyjadrili hlboké obavy v súvislosti s destabilizujúcimi aktivitami Iránu v celom regióne, píše DPA. Macron pripomenul, že iránska podpora ruskej agresie na Ukrajine vystavuje Teherán ďalším sankciám a izolácii.

Normalizačné dohody

Obaja štátnici hovorili aj o medzinárodnom úsilí vyrovnať sa s dôsledkami ruskej útočnej vojny na Ukrajine. Témou boli aj možnosti rozšírenia a posilnenia normalizačných dohôd, s ktorými sa spája súhlas viacerých arabských štátov na normalizáciu ich vzťahov s Izraelom.

K stretnutiu medzi Macronom a Netanjahuom došlo na pozadí rastúceho napätia na Blízkom východe, konštatuje DPA. Macron izraelského premiéra uistil o plnej solidarite Francúzska s Izraelom po útokoch z palestínskej strany. Ako však zdôraznil, treba sa vyhnúť všetkému, čo by viedlo k špirále násilia, ktorá si už aj doposiaľ vyžiadala mnohé nevinné obete v radoch palestínskych i izraelských civilistov.

Ďalšie dôležité správy

Zľava americký prezident Joe Biden kráča s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Bielom dome vo Washingtone 1. decembra 2022.
Neprehliadnite

Biden povedal jasné „nie“ stíhačkám F-16 pre Ukrajinu, ale Poliaci majú na to iný názor