Nemeckí spotrebitelia budú čeliť ďalšiemu nárastu cien potravín v nadchádzajúcich mesiacoch. Ukázal to v piatok nový prieskum renomovaného inštitútu pre výskum hospodárstva Ifo. 

Podľa výsledkov prieskumu takmer každý maloobchodník s potravinami a luxusným tovarom v Nemecku plánuje zvýšiť svoje ceny, pričom index cenových očakávaní inštitútu už dosiahol 98,9 bodu z maximálnej hodnoty 100 bodov.

Väčšina respondentov z iných sektorov maloobchodu uviedla tiež, že plánuje zvýšiť ceny. Potvrdil to aj príslušný index, ktorý vzrástol na 78,6 bodu z predchádzajúcich 75,5 bodu.

Miera inflácie zostane pravdepodobne vysoká

„To znamená, že miera inflácie pravdepodobne v súčasnosti zostane vysoká," povedal ekonomický expert Ifo Timo Wollmershäuser, podľa ktorého sa však zároveň objavili aj náznaky, že neskôr v priebehu roka by mohla inflácia klesnúť. Dôvodom sú cenové očakávania v niektorých odvetviach ekonomiky, ktoré sú spojené so spotrebou a ktoré klesli už druhýkrát po sebe.

ECB plánuje sprísniť menovú politiku

Rovnako ako v mnohých európskych krajinách, aj v Nemecku dosiahla miera inflácie rekordné hodnoty v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine.

Európska centrálna banka (ECB) sa preto nedávno rozhodla ukončiť svoju ultra voľnú menovú politiku. A na ďalšom riadnom zasadnutí Rady guvernérov ECB 21. júla plánuje zvýšiť kľúčové úrokové sadzby, prvýkrát za 11 rokov.

Ďalšie dôležité správy

Peňaženka
Neprehliadnite

Čoraz viac Nemcov má hlboko do peňaženky, vyhľadávajú pomoc potravinových bánk