Očakáva sa, že holandská vláda v utorok oznámi znovuotvorenie reštaurácií, barov a divadiel. Urobí tak aj napriek rekordnému počtu koronovírusových infekcií, ktoré v pondelok zaznamenali viac než 60 000 nových prípadov v priebehu 24 hodín, píše agentúra Reuters.

Koniec lockdownu

Neskoro v pondelok vláda vydala oficiálne odporúčanie odborníkov v oblasti zdravia a miestnych vládnych úradníkov, ktorí podporujú koniec prísneho lockdownu, ktorý platil od polovice decembra. Napriek rekordnému počtu infekcií, odborníci tvrdia, že variant omikron, ktorý v súčasnosti v Holandsku prevláda, „má menej závažný klinický obraz“ než variant delta, ktorý bol príčinou predošlej vlny.

Zo zahraničných štúdií vyplynulo, že úroveň hospitalizácie spôsobenej omikronom je o 40 až 60 percent nižšia a hospitalizácie na oddeleniach intenzívnej starosti klesli na polovicu. Poradcovia vlády vyhlásili, že barom, reštauráciám a divadlám by malo byť umožnené, aby ostali otvorené až do desiatej večer.

Návštevníci budú musieť pri vstupe predložiť preukaz o plnom očkovaní, potvrdenie o prekonaní infekcie alebo negatívny výsledok testu. Očakáva sa, že bude povolené aj otvorenie zábavných parkov, zoologických záhrad a športových zápasov pre verejnosť.

Ďalšie dôležité správy

Regály niektorých obchodných centier v Spojených štátoch amerických vraj zívajú prázdnotou. Chýbajú všetky druhy tovaru, od liekov až po potraviny. Dôvodom tejto pohromy sú problémy so zásobovaním.
Neprehliadnite

Omikron už znižuje počet slovenských vodičov kamiónov. Poloprázdne obchody sú len otázkou času