Premiér Eduard Heger počas svojej návštevy Berlína vyzval nemeckého kancelára Olafa Scholza, aby podporil Ukrajinu, Gruzínsko a Moldavsko ako kandidátske krajiny EÚ, pričom lídra Nemecka takisto vyzval, aby sa išiel o hrôzach vojny presvedčiť na vlastné oči, píše portál Politico.

Loboval za trojicu štátov

Heger navštívil Berlín v pondelok s cieľom lobovať za spomenuté tri krajiny pred summitom Európskej rady, ktorý sa má uskutočniť budúci týždeň. Očakáva sa, že lídri v rámci neho budú rokovať o ich členstve.

Podľa niekoľkých činiteľov by Európska komisia mala odporučiť, aby bol Ukrajine udelený oficiálny štatút kandidátskej krajiny EÚ, no konečné rozhodnutie leží v rukách Európskej rady.

Scholz spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom predtým varovali, že EÚ by pre trojicu štátov nemala tento proces urýchliť ani vzhľadom na prebiehajúcu ruskú vojnu na Ukrajine, ktorá bola dôvodom, prečo krajiny o členstvo požiadali.

Členstvo v EÚ pre každého, kto má vôľu

Premiér dodal, že akákoľvek krajina by mala byť schopná požiadať o členstvo v EÚ, no malo by byť udelené iba tým krajinám, ktoré plne preukážu potrebnú vôľu, pokiaľ ide o zavedenie požadovaných demokratických a inštitucionálnych reforiem. Ostatné krajiny by mohli byť preradené do Macronovho politického spoločenstva, ktoré by bolo alternatívnym riešením.

Heger sa podľa Politica nechcel vyjadriť k tomu, či by Belehrad mal byť kandidátom na túto alternatívu. Srbsko je kandidátskou krajinou EÚ už roky, no nedávno blok nahnevalo tým, že odmietlo zrkadliť sankcie, ktoré EÚ voči Rusku zaviedlo pre jeho vojnu na Ukrajine.

Scholza kritizovať nechce

Politico dodáva, že premiér ostro kritizoval predchádzajúce politiky EÚ voči Rusku vrátane tých slovenských. „Vidíme, že sme pre lacnú ropu a plyn dlho ohrozovali naše hodnoty,“ vyjadril sa, pričom dodal, že toto bolo dôvodom, prečo je Slovensko stále do veľkej miery závislé od dodávok ruskej energie a muselo požiadať o nejaké výnimky z embarga EÚ týkajúceho sa Ruska. Slovensko sa podľa neho chce od Ruska odpojiť čo najskôr.

Scholz čelil pretrvávajúcej kritike – napríklad od poľského prezidenta Andrzeja Dudu – za to, že konal príliš pomaly, pokiaľ ide o dodanie zbraní a ťažkých zbraní, akými sú tanky. Heger však objasnil, že sa k tejto kritike pridať nechce.

Podľa svojich slov Heger nekritizuje tempo nemeckých dodávok zbraní na Ukrajinu, pričom dodal, že ak nejaká krajina potrebuje viac času na rokovania a spracovanie danej problematiky, tak je to v poriadku.

Stále máme na výber

Heger privítal správy o tom, že Scholz má v pláne spolu s Macronom a talianskym premiérom Mariom Draghim navštíviť koncom tohto mesiaca Kyjev.

„Je to niečo iné, vidieť to na vlastné oči. Áno, čo vidíme v telke je už tak strašné, no keď ste tam, lepšie pochopíte boj Ukrajincov a čo sa deje. Surovosť vojny. Vidíte domy civilistov zbombardované na prach, potrebujete to vidieť na vlastné oči, rozprávať sa s ľuďmi, aby ste to pochopili,“ vyjadril sa premiér.

Dodal, že Ukrajinci ukazujú svoju statočnosť, no čo je dôležitejšie, nemajú teraz na výber. „My máme stále na výber, Ukrajinci nie; musia bojovať,“ uzavrel Heger.

Ďalšie dôležité správy

Heger
Neprehliadnite

Heger odcestoval za kancelárom Scholzom. Toto je dôvod jeho cesty