Slovensko chce byť ,,rovnocenným partnerom" Taiwanu, povedal počas návštevy tejto ostrovnej krajiny štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Karol Galek.

TSMC čip
Neprehliadnite

Taiwan uvažuje pri výrobe čipov o spolupráci so Slovenskom

Podpora medzinárodného spoločenstva

Ako píše agentúra AFP, návšteva slovenskej delegácie na čele s Galekom je prejavom rastúcej podpory medzinárodného spoločenstva pre Taiwan aj napriek ráznym protestom zo strany Číny, ktorá tento ostrov považuje za súčasť svojho územia.

,,Slovensko podporuje Taiwan... Slovensko je pripravené stať sa rovnocenným partnerom, a to nielen v dobrých, ale aj v ťažkých časoch súčasnej pandemickej situácie," povedal Galek na prvom zasadnutí taiwansko-slovenskej komisie pre hospodársku spoluprácu.

Karol Galek, energetik, geológ a politik, súčasný štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky
Neprehliadnite

Výstavbu nových obnoviteľných zdrojov energie brzdia zmeny legislatívy. K. Galek nesúhlasí

,,Sme veľmi radi, že európske krajiny majú veľký záujem o zlepšenie spolupráce s Taiwanom," povedala novinárom taiwanská ministerka hospodárstva Wang Mej-chua.

Delegácia vedená Galekom, ktorá má 43 členov, je najväčšou slovenskou delegáciou, ktorá navštívila Taiwan, odkedy tu bola v roku 2003 zriadená reprezentačná kancelária SR, poznamenalo taiwanské ministerstve zahraničných vecí.

Ekonomické väzby medzi krajinami

Delegácia pozostávajúca z predstaviteľov slovenskej vlády, podnikateľov a akademikov priletela na ostrov v nedeľu a plánuje tam počas šiestich dní pracovať na prehĺbení ekonomických väzieb medzi oboma krajinami.

taiwan
Neprehliadnite

Čína varovala Slovensko pred následkami návštevy taiwanskej delegácie

Peking spravidla reaguje s podráždením diplomatické kontakty medzi taiwanskou vládou a inými krajinami. Pohoršenie Číny vyvolala v ostatnom čase aj návšteva taiwanského ministra zahraničných vecí na Slovensku a Česku, ako aj otvorenie taiwanského zastupiteľského úradu v Litve, pripomína AFP.

Peking na tento ostrovný štát zosilnil nátlak po tom, čo sa tam v roku 2016 prezidentkou stala Cchaj Jing-wen, odmietajúca tvrdenie, že Taiwan je súčasťou ,,jednej Číny".

V posledných mesiacoch čínske stíhačky čoraz častejšie narúšajú vzdušný priestor Taiwanu, čo vyvoláva obavy západných spojencov, ako napríklad USA či Japonska, že by Peking mohol podniknúť vojenskú inváziu na Taiwan.  

KK33 Tchaj-pej - Na snímke žena s taiwanskými vlajkami počas osláv štátneho sviatku v metropole Tchaj-pej 10. októbra 2021. FOTO TASR/AP

A woman takes a photo with Taiwan national flags during National Day celebrations in front of the Presidential Building in Taipei, Taiwan, Sunday, Oct. 10, 2021. (AP Photo/Chiang Ying-ying)
Neprehliadnite

Čína sa bude hnevať: Taiwanský minister zahraničných vecí navštívi Slovensko