Predseda francúzskej vlády Jean Castex odovzdal v pondelok svoju rezignáciu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.

Ide o očakávaný krok, keďže vo Francúzsku premiéri spravidla podávajú demisiu, keď sa začína nové funkčné obdobie hlavy štátu. TASR informáciu prevzala od agentúry Reuters.

Zápasiť budú o udržanie väčšiny

Premiérovo odstúpenie pripravilo pôdu pre dlhoočakávanú rekonštrukciu Macronovho kabinetu. Prezident po svojom znovuzvolení v aprílových voľbách uviedol, že jeho nová vláda by mala mať menej ministrov, pripomína Reuters.

Macron tiež avizoval, že do kresla predsedu vlády chce dosadiť niekoho so skúsenosťami zo sféry životného prostredia a sociálnej politiky.

Francúzske stredoľavicové a ľavicové strany sa začiatkom mája dohodli, že pôjdu spoločne do júnových parlamentných volieb. Ich cieľom je prekaziť kontroverzne vnímané reformné plány prezidenta Macrona a zamedziť posilneniu pozícií krajnej pravice.

Macronovo hnutie Vpred, republika! bude v júnových voľbách zápasiť o udržanie väčšiny v dolnej komore parlamentu. Ak by túto väčšinu stratilo, prezident by nebol schopný zostaviť nový kabinet, čo by mu veľmi skomplikovalo vládnutie.

Druhou ženou na premiérskom poste

Francúzsky prezident Emmanuel Macron rovno v pondelok vymenoval novú premiérku Élisabeth Borneovú. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Nahradila vo funkcii Jeana Castexa, ktorý v ten istý deň odovzdal Macronovi svoju demisiu.

Borneová je druhou ženou na premiérskom poste v histórii Francúzska a prvou po viac než 30 rokoch. Až doteraz bola jedinou ženou v tejto funkcii Édith Cressonová, ktorá bola premiérkou v rokoch 1991 – 1992 za prezidenta Francoisa Mitteranda.

Borneová zastávala v predchádzajúcej Macronovej vláde pozíciu ministerky práce. Predtým bola ministerkou dopravy a ministerkou ekologickej transformácie.