Vlády v eurozóne budú ešte roky musieť zachovať fiškálnu podporu, aby stabilizovali svoje ekonomiky, uviedol člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Klaas Knot.

Potreba reformy rozpočtových pravidiel

Európa potrebuje reformu rozpočtových pravidiel, aby vládne výdavky mohli v najbližších rokoch hrať naďalej väčšiu úlohu pri podpore ekonomík v čase, keď monetárna podpora bude obmedzená, myslí si guvernér holandskej centrálnej banky.

Broke,Real,Estate,Agent,Or,Realtor,Pulling,Empty,Pokets,Inside
Neprehliadnite

Koronakríza zatvorila biznis stovkám podnikov, ale predpovede sa podľa analytičky nenaplnili

Vlády počas uplynulého roka minuli rekordné sumy na záchranu svojich ekonomík, ktoré tvrdo zasiahla pandémie ochorenia COVID-19 a protiepidemické reštrikcie. So zotavovaním sa otvára aj diskusia o tom, kedy a v akej podobe by mali opäť začať platiť pozastavené rozpočtové pravidlá.

Podľa Knota by bolo lepšie namiesto toho, aby sa pravidlá, ktoré sú súčasťou Pakt stability a rastu, opäť len vrátili do platnosti, reformovať celý Pakt. Centrálne banky majú totiž len obmedzený priestor a fiškálna politika je účinnejšia, keď sú úrokové sadzby nízko.

Fiškálna flexibilita

,,Keďže aktuálne prostredie nízkych úrokových sadzieb sa zrejme nezmení, potrebujeme, aby fiškálna politika mala štrukturálne väčšiu úlohu pri makroekonomickej stabilizácii v dohľadnej budúcnosti," uviedol Knot.

,,Potrebujeme fiškálnu flexibilitu, ktorá bude integrálnou vlastnosťou celého systému a nielen tlačidlom všetko alebo nič, ktoré môžeme, ale nemusíme stlačiť, keď sa ocitneme v núdzi."

Frankfurt
Neprehliadnite

Koronakríza poznačila tretinu Európanov, dôvera v EÚ však zostáva

Nový rámec musí podľa Knota zvýšiť koordináciu fiškálnych politík v rámci eurozóny. Navyše, nové pravidlá nesmú dať vládam úplnú slobodu, aby mohli míňať, ako chcú.

Preto sú potrebné ,,robustné a dôveryhodné" pravidlá, ktoré zaručia udržateľnosť dlhov a zabezpečia, že výdavky podporia produktivitu, dodal Knot.