Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik pôjde na slobodu, pretože jeho trest 14-ročného väzenia zruší buď Najvyšší súd alebo Ústavný súd Slovenskej republiky. V rozhovore pre denník a portál Plus 1 Deň to tvrdí predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Jediným dôkazom proti Kováčikovi je podľa R. Fica svedectvo nedôveryhodného svedka Ľudovíta Makóa, ktorý sa plnením želaní vyšetrovateľov snaží vyhnúť vysokému trestu.

Na námietku redaktorky, že „nie sme predsa v banánovej republike“, Fico oponuje: „A to teda sme“.

„Podľa môjho názoru to, čo predviedla sudkyňa Záleská, vyvoláva potrebu skúmať jej trestnoprávnu zodpovednosť za ohýbanie zákona v budúcnosti. To je úloha OČTK. A pokiaľ ide o OČTK, sme v banánovej republike,“ povedal expremiér.

V rozsiahlom rozhovore R. Fico znova vysvetľuje aj svoj pohľad na ďalšie známe justičné kauzy, ktoré už predtým viackrát prezentoval na iných fórach, najmä na tlačových konferenciách.

Na snímke uprostred predseda Smeru-SD Robert Fico počas tlačovej konferencie po vystúpení prezidentky SR Zuzany Čaputovej so správou o stave Slovenskej republiky 28. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Jeseň bude v znamení Ficových mítingov, pozval na ne celú opozíciu. Nezabúda ani na referendum

Vláda ľudí s ukradnutými titulmi

Väčšia časť rozhovoru je však venovaná politickej súčasnosti aj minulosti. Na otázku, kto sú aktuálne jeho najväčší politickí súperi, odpovedá filozoficky: „Momentálne to je neuveriteľná neschopnosť a neprofesionalita.“

Podľa Fica totiž „základným problémom tejto vlády je nevzdelanosť“, pričom médiá s touto témou nepracujú.

„Keď je minister financií daňový podvodník a ukradol titul a ešte povie, že je mu to šumafuk. Keď predseda parlamentu ukradol titul a povedal, že je mu je to fuk. Keď minister školstva je tiež podozrivý, že odpisoval.“

Vzdelaný Danko, múdry Mečiar

Proti tomu dáva do kontrastu úroveň svojich bývalých koaličných partnerov. „Andrej Danko a Béla Bugár boli vzdelaní ľudia, to neboli vagabundi,“ hovorí.

R. Fico má rešpekt aj pre Vladimíra Mečiara, ktorý je podľa neho „múdry chlap“. Na poznámku, že Mečiar bol kontroverzný politik, dáva s ním do protikladu Igora Matoviča.

„Pán Mečiar bol miliónkrát lepšie pripravený na politiku ako pán Matovič. Bol to a stále je múdry chlap. Keď sa pozriem na tohto trnavského hochštaplera, prepáčte, nemám čo porovnávať.“

No name Čaputová a neschopnosť vlády

Prezidentka Zuzana Čaputová je pre Roberta Fica len ďalší „no name“ v politike.

„Zrazu sa objavia nejaké mená, pracuje na nich celý tretí sektor, prichádzajú peniaze zo zahraničia. Hlavne ma na tom ruší, že títo ľudia sú nepripravení na výkon takejto dôležitej funkcie,“ uviedol na adresu Z. Čaputovej a bývalého prezidenta Andreja Kisku.

Andrej Kiska
Neprehliadnite

Kiska oceňuje prebiehajúci boj s „mafiou“, Ficovi priznáva talent a napísal politický triler

Šéf Smeru odmietol názor, že dôvodom faktu, že podľa prieskumov vyše 80 percent občanov nedôveruje vláde,  je pandémia a jej dôsledky.

„Nie. Je to neschopnosť a nepripravenosť vlády. Pandémiu využili akurát tak na netransparentné verejné obstarávanie a rôzne obchody s testami. Veď nám pri pandémii zomrelo viac ako 12-tisíc ľudí. To je jeden z najvyšších počtov na počet obyvateľov. Preto by som pandémiu do toho nezaraďoval. Pandémia mohla byť aj príležitosť pre vládu, ale nebola,“ hovorí šéf Smeru.

S vraždou sme nemali nič

K zodpovednosti za volebný neúspech strany Smer v roku 2020 sa Robert Fico nehlási: „Ja som neviedol kandidátku v roku 2020.“

Naznačuje, že práve preto to „dopadlo tak, ako to dopadlo“.

Na otázku redaktorky, či neúspech strany nezavinili kauzy jej vlády, Fico pripomína, že kritika Smeru bola postavená na vražde novinára v roku 2018, pričom však strana s ňou nemala nič spoločné.

„Povedzte mi, čo mal Smer-SD spoločné s vraždou novinára a jeho priateľky? To bolo celé postavené na tom. V roku 2018 som bol svedkom toho, ako ste hustili do verejnosti, že Smer má zodpovednosť za vraždu,“ hovorí v rozhovore.

Na snímke je bývalý Predseda vlády Slovenskej republiky a predseda ľavicovej politickej strany SMER-sociálna demokracia Robert Fico.
Zdroj: Miroslav Miklas

Ďalej vysvetľuje: „Ja som v roku 2018 žiadal kolegov v strane, aby sme začali aktívne pracovať s témou, že to je celé vymyslené, aj to bolo celé vymyslené, všelijaké mafie a nezmysly. Ale byť 20-ročným človekom, ktorý 300-krát denne počuje, že Smer zodpovedá za vraždu, tak aj ja by som šiel pred Úrad vlády a by som kričal.“

Narazili na Sorosa

Za to, že sa Smer týmto spôsobom nebránil, môžu podľa R. Fica jeho vtedajší kolegovia. Z kontextu vyplýva, že išlo zrejme o krídlo v strane vedené jeho nástupcom v kresle premiéra Petrom Pellegrinim. 

„Keby sme to boli bývali chytili do rúk v roku 2018, ako to bolo treba chytiť do rúk, len nechceli moji kolegovia, tak Smer mohol tie voľby bez problémov vyhrať. A mohol znovu zostavovať vládu,“ tvrdí predseda strany.

A v čom bol teda podľa R. Fica problém, pre ktorý nechceli jeho „kolegovia“ pristúpiť na ním navrhovanú víťaznú stratégiu?

„Veľakrát som povedal, že treba dať verejnosti náš príbeh, ale povedali mi, že George Soros je nedotknuteľný, že tieto témy sa nebudú otvárať,“ prezrádza šéf strany Smer-SD v rozhovore a podcaste pre Plus 1 Deň.

ilustracia, fico, nacek
Neprehliadnite

Žarty nabok. Štvrtá Ficova vláda je reálnou možnosťou

Na snímke je bývalý Predseda vlády Slovenskej republiky a predseda ľavicovej politickej strany SMER-sociálna demokracia Robert Fico.
Zdroj: Miroslav Miklas