Európska únia schválila ukončenie predaja vozidiel so spaľovacími motormi v Európe do roku 2035, informovalo v stredu nadránom 27 členských krajín EÚ. Snažia sa tak znížiť emisie oxidu uhličitého (CO2) na nulu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Úplný prechod na elektromobily

Návrh bol predložený v júli 2021 a toto rozhodnutie fakticky znamená zastavenie predaja vozidiel na benzín a naftu a úplný prechod na vozidlá s elektrickými motormi v Európskej únii od roku 2035.

Opatrenie má pomôcť dosiahnuť klimatické ciele Európy, predovšetkým uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

Na žiadosť krajín ako Nemecko a Taliansko sa 27 členov EÚ dohodlo aj na tom, že budú zvažovať schválenie využívania alternatívnych technológií, ako sú syntetické palivá alebo plug-in hybridy, ak pomôžu dosiahnuť úplné odstránenie emisií skleníkových plynov.

Výzva pre automobilový priemysel

Ministri životného prostredia na stretnutí v Luxemburgu tiež schválili päťročné predĺženie výnimky z povinností týkajúcich sa CO2, ktorá je udelená výrobcom, produkujúcim menej než 10 000 vozidiel ročne, do konca roka 2035. O týchto opatreniach musia teraz rokovať členovia Európskeho parlamentu.

,,Pre automobilový priemysel je to veľká výzva," pripustila francúzska ministerka pre energetickú transformáciu Agnes Pannierová-Runacherová, ktorá utorkovému stretnutiu predsedala.

Ako však dodala, je to ,,potrebné" vzhľadom na konkurenciu z Číny a Spojených štátov, ktoré už výrazne stavajú práve na elektrických vozidlách - tie sú vnímané ako budúcnosť tohto priemyslu.

Ďalšie dôležité správy

KK42 Berlín - Na snímke nový nemecký minister financií Christian Lindner počas prísahy v Spolkovom sneme (Bundestag) 8. decembra 2021 v Berlíne. Nový nemecký kancelár Olaf Scholz zložil v stredu napoludnie sľub v Spolkovom sneme (Bundestag). Stalo sa tak po tom, čo ho do funkcie vymenoval prezident Frank-Walter Steinmeier a ešte predtým ho zvolili i poslanci Bundestagu. FOTO TASR/AP
New elected German Finance Minister Christian Lindner is sworn in by parliament President Baerbel Bas in the Germa
Neprehliadnite

Zákaz predaja áut so spaľovacími motormi má odporcu, ozval sa nemecký minister financií