Ruský export elektriny do Fínska klesol v pondelok takmer na nulu. Ukázali to údaje o tokoch po tom, ako ruská energetická spoločnosť Inter RAO minulý týždeň oznámila, že ho zastaví, pretože nedostala zaplatené.

Ruská elektrina má stopku

Inter RAO v piatok (13. 5.) uviedla, že od polnoci prestane ,,zatiaľ" vyvážať elektrinu do Fínska, keďže jej od 6. mája neplatí za elektrinu predanú cez paneurópsku burzu Nord Pool. Toky ruskej energie do Fínska v pondelok podľa údajov prevádzkovateľa siete Fingrid klesli takmer na nulu z 87 megawattov v sobotu (14. 5.).

Fínsky prevádzkovateľ siete Fingrid tvrdí, že dokáže nahradiť ruské dodávky elektrinou zo Švédska a zvýšením domácej produkcie. V sobotu informoval, že dôvodom zastavenia ruského prenosu sú obmedzenia pri platbách pre sankcie, ktoré uvalili západné štáty na Moskvu za inváziu na Ukrajinu. Sankcie viedli totiž k vylúčeniu významných ruských bánk z medzibankového platobného systému SWIFT.

Desať percent spotreby

,,V dôsledku týchto obmedzení už nie je možné realizovať platby za predanú ruskú elektrinu. Pozastavenie je preto skôr dôsledkom ako ruským protiopatrením," oznámil Fingrid.

Podľa spoločnosti Fingrid sa Rusko podieľalo približne 10 percentami na celkovej spotrebe elektriny vo Fínsku. Fínsky prevádzkovateľ už minulý mesiac uviedol, že sa pripravil na zastavenie dodávok ruskej elektriny obmedzením prenosovej kapacity o tretinu.

Ďalšie dôležité správy

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov
Neprehliadnite

Nemyslite si, že je nám to jedno: Rusko sa ohradilo proti vstupu Švédska a Fínska do NATO