Kedysi nepredstaviteľná situácia sa v Európe túto zimu možno stane realitou, píše Reuters. Kontinentu hrozí, že výpadky elektriny či energia na prídel spôsobia výpadok mobilných sietí.

Výpadky mobilných služieb

Rusko sa rozhodlo zastaviť toky plynu cez kľúčové európske trasy v dôsledku vojny na Ukrajine. To zvyšuje šancu výpadkov elektriny. Vo Francúzsku situáciu zhoršujú odstávky niekoľkých jadrových elektrární, ktoré sa musia podrobiť údržbe.

Predstavitelia telekomunikačného priemyslu sa obávajú, že tuhá zima otestuje výdrž telekomunikačnej infraštruktúry Európy. Spoločnosti a vlády tak budú nútené zmierniť možné následky.

Podľa štyroch zdrojov z oblasti nemá mnoho európskych krajín v súčasnosti k dispozícii dostatok záložných systémov, ktoré by im pomohli vyriešiť rozsiahle výpadky prúdu. To zvyšuje riziko výpadku mobilných služieb.

Krajiny EÚ vrátane Francúzska, Švédska a Nemecka sa snažia zaistiť pokračovanie komunikačných služieb aj v prípade, že by výpadky elektriny vyčerpali záložné batérie namontované na tisícoch mobilných anténach naprieč ich územiami.

Európa má takmer pol milióna telekomunikačných veží a väčšina z nich disponuje záložnými batériami, ktoré dokážu poháňať mobilné antény takmer polhodinu.

Rokovania s vládou

Vo Francúzsku navrhla spoločnosť Enedis, ktorý je distribútorom elektrickej energie, plán, ktorý v najhoršom prípade počíta až s dvojhodinovými výpadkami prúdu. Tie by vo všeobecnosti ovplyvnili iba niektoré časti krajiny. Inštitúcie poskytujúce základné služby, akými sú nemocnice, polícia a vláda, by výpadky nezasiahli.

Francúzska vláda, telefónni operátori a spoločnosť Enedis spolu o celej situácii rokovali už v lete. Enedis aj vláda sa k obsahu rozhovorov odmietli vyjadriť.

Telefónni operátori v Nemecku a Švédsku sa vláde takisto zverili so svojimi obavami z možného nedostatku elektriny.

Švédsky telekomunikačný regulačný orgán PTS spolu s telefónnymi operátormi a ďalšími vládnymi agentúrami pracuje na riešeniach. Diskutujú spolu aj o tom, čo by sa stalo, keby energia začala byť na prídel.

Talianska telekomunikačná lobby pre Reuters povedala, že chce, aby bola mobilná sieť vyňatá z akéhokoľvek zníženia dodávok energií či ich šetrenia. Túto požiadavku má v pláne predniesť novej talianskej vláde.

Pomôcť má softvér

Spoločnosti Nokia a Ericsson spolupracujú s mobilnými operátormi na tom, aby zmiernili vplyv výpadkov prúdu. Obe spoločnosti však odmietli poskytnúť akékoľvek ďalšie podrobnosti.

S cieľom ušetriť elektrinu začali telekomunikačné spoločnosti využívať softvér na optimalizáciu tokov či „uspávanie“ veží v prípade ich nečinnosti. Firmy takisto s vládami pracujú na tom, aby sa uistili, že existujú plány na udržanie chodu životne dôležitých služieb.

Rozmaznaná Európa

Európske krajiny zvyčajne nedisponujú záložnými zdrojmi energie, ktoré by boli schopné dodávať prúd počas dlhších časových intervalov. Štáty sú už totiž zvyknuté, že dodávky elektriny plynú hladko a bez prerušenia.

„Vo veľkých častiach Európy, kde je elektrina celkom stabilná a dobrá, sme asi už trochu rozmaznaní,“ dodáva na záver jeden z predstaviteľov telekomunikačných firiem.

Ďalšie dôležité správy

Business And Banking
Neprehliadnite

Blackouty ako súčasť firemných plánov na zimu. Európske banky sa pripravujú na výpadky prúdu