Embargo na dovoz ropy a plynu z Ruska by mohlo viesť k ukončeniu ruskej vojny na Ukrajine do ôsmich týždňov, povedal pre BBC bývalý hlavný ekonomický poradca Vladimira Putina, píše Politico.

Ak by sa západné krajiny „pokúsili zaviesť embargo na vývoz ropy a plynu z Ruska... stavil by som sa, že pravdepodobne do mesiaca alebo dvoch ruské vojenské operácie na Ukrajine pravdepodobne skončia,“ povedal Andrej Illarionov. Dodal, že ide o jeden z veľmi účinných nástrojov, ktoré majú západné krajiny stále k dispozícii.

V rozhovore pre BBC takisto tvrdil, že zmena vlády je „skôr či neskôr“ nevyhnutná, pretože je „to absolútne nemožné mať pre Rusko so súčasným politickým režimom akúkoľvek pozitívnu budúcnosť“.

K úplnému zákazu ešte nedošlo

Po zverstvách spáchaných ruskými vojakmi v okolí Kyjeva, ktoré otriasli svetom, rastú výzvy k tomu, aby boli medzi západné sankcie pridané aj ruská ropa a plyn. Kyjev opakovane obvinil Západ z financovania ruskej vojny tým, že aj naďalej nakupuje ruskú energiu. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell povedal, že EÚ denne platí Putinovi miliardu eur za energiu.

Začiatkom minulého týždňa žiadala výrazná väčšina európskych zákonodarcov zaviesť „okamžité embargo“ na ropu, plyn a uhlie z Ruska. No zatiaľ čo EÚ v piatok zakázala dovoz ruského uhlia a niekoľko európskych vlád vrátane Francúzska, Talianska, Poľska, Pobaltia podporujú ďalšie sankcie, Nemecko opakovane vylúčilo okamžité embargo na dovozy ruského plynu. Maďarsko tak urobilo tiež, pričom sa odvolalo na negatívne ekonomické následky, pokiaľ ide o jej obyvateľov. Dokonca aj ukončenie dovozu ropy z Ruska je do konca roka nepravdepodobné.

Ďalšie dôležité správy

WA16 Varna - Žena naberá 7. januára 2009 uhlie na trhu s uhlím v bulharskej Varne.  Vo štvrtok 8. januára 2008 už druhý deò sú úplne pozastavené dodávky zemného plynu do Európy. Dôvodom je rusko-ukrajinský spor. Vo východnej Európe sa v tejto súvislosti zatvorili závody, školy a desa tisíce ¾udí sa snaží využíva iné zdroje energie. FOTO TASR/AP           A woman collects coal at an open air coal market in the town of Varna east of the Bulgarian capital Sofia, Wednesday, Jan. 7, 2009, as gas su
Neprehliadnite

Embargo EÚ na ruské uhlie pôjde ruka v ruke s vyššími cenami na celom svete