Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami potvrdila výrazne stimulačné nastavenie menovej politiky. Rada guvernérov ponechala kľúčovú sadzbu na nule, depozitnú sadzbu na -0,50 percenta a sadzbu na jednodňové refinančné operácie na 0,25 percenta. 

ECB aktuálne počíta v tomto roku s nárastom hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny o 4,6 percenta. Ešte v marci očakávala expanziu len o 4 percentá. Predpoveď na rok 2022 sa zvýšila na 4,7 percenta zo 4,1 percenta. V roku 2023 naďalej očakáva nárast o 2,1 percenta. Inflácia by podľa novej prognózy mala tento rok dosiahnuť až 1,9 percenta (marcová predpoveď 1,5 percenta). V roku 2022 ECB počíta s nárastom spotrebiteľských cien o 1,5 percenta (1,2 percenta) a v roku 2023 naďalej s infláciou na úrovni 1,4 percenta.

ECB
Neprehliadnite

Eurozóna už prekonala bod obratu, ale stále potrebuje podporu ECB

Inflačný cieľ ECB je stanovený v strednodobom horizonte na úrovni blízkej, ale nižšej ako 2 percentá. Riziká ohrozujúce ekonomické vyhliadky eurozóny sú podľa ECB vo veľkej miere vyvážené. Na jednej strane sa dá počítať s ešte prudším zotavením z dôvodu zlepšenia vyhliadok globálneho dopytu a nečakane rýchleho zníženia úspor domácností po zrušení sociálnych a cestovných reštrikcií. Na druhej strane pokračujúca pandémia, vrátane rozšírenia mutácií nového koronavírusu, a jej negatívny vplyv na ekonomiku a podmienky financovania naďalej ohrozujú expanziu.