Belgická polícia vykonala raziu v nelegálnom laboratóriu na výrobu drogy extáza, ktoré sa nachádzalo neďaleko územia leteckej základne, kde je uložená časť amerických jadrových zbraní v Európe. V utorok o tom informovali belgickí vyšetrovatelia. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Tajné laboratórium

V pôvodnom oznámení prokuratúry v belgickej provincii Limbursko sa uvádzalo, že tajné laboratórium sa nachádzalo na území leteckej základne Kleine Brogel.

Belgické ministerstvo obrany však neskôr objasnilo, že razia sa uskutočnila ,,na bývalom vojenskom pozemku, neďaleko základne".

Letecká základňa Kleine Brogel sa nachádza na severovýchode Belgicka a je známa najmä tým, že sa používa ako sklad jadrových zbraní Spojených štátov. Belgickí predstavitelia o jej úlohe informujú len veľmi opatrne.

Desiatky jadrových hlavíc

O fakte, že USA na základni skladujú jadrové zbrane, sa prvýkrát stručne zmienili v 80. rokoch 20. storočia.  V roku 2019 poslanec za stranu Zelených v parlamente povedal, že americké sily uchovávajú na základni 10 až 20 jadrových hlavíc.

Základňa Kleine Brogel je častým terčom belgických demonštrácií proti jadrovým zbraniam a NATO.

Prokuratúra v utorok informovala, že miestna polícia objavila nelegálne drogové laboratórium 22. júna. Vyrábala sa v ňom rekreačná, takzvaná diskotéková droga extáza. Podľa prokuratúry špeciálne federálne jednotky laboratórium zlikvidovali.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 Dušanbe - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas stretnutia s arménskym rezortným kolegom Araratom Mirzojanom v Dušanbe vo štvrtok 12. mája 2022. FOTO TASR/AP 


In this handout photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov attends a meeting with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Dushanbe, Tajikistan, Thursday, May 12, 2022. (Russian Foreign Ministry Press Service via AP)
Neprehliadnite

Lavrov vo francúzskej televízii ospravedlňoval ruskú inváziu. Dosiahol nové komunikačné dno