Americký dolár je v piatok voči euru mierne silnejší. V centre pozornosti finančných trhov zostávajú rokovania o zvýšení dlhového stropu USA. Okolo 17:00 SEČ strácala jednotná európska mena približne dve desatiny percenta a pohybovala sa tesne nad úrovňou 1,07 dolára.

Ak sa americkí politici nedohodnú na zvýšení dlhového stropu, vláda USA by sa mohla už začiatkom júna dostať do problémov.

Obavy z platobnej neschopnosti vlády USA sa vo štvrtok zmiernili pre správy o pokroku v rozhovoroch. Napätie na finančných trhoch pretrváva.

Americké ministerstvo obchodu v piatok uviedlo, že spotrebiteľské výdavky v USA v apríli vzrástli o 0,8 percenta. Prekonali tak očakávania analytikov, ktorí odhadovali ich rast v priemere na úrovni 0,4 percenta.

Údaje tiež ukázali, že cenový index výdavkov na osobnú spotrebu sa v apríli zvýšil o 0,4 percenta po 0,1-percentnom zvýšení v marci. To by mohlo podnietiť Fed k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb.

Ďalšie dôležité správy

WA 8 archív Accokeek - Na archívnej snímke z 19. apríla 2023 americký prezident Joe Biden reční v americkom meste Accokeek. Biden by mohol už budúci týždeň oznámiť svoju kandidatúru na druhé prezidentské obdobie. Vo štvrtok večer 20. apríla 2023 o tom informoval denník The Washington Post (WP) odvolávajúc sa na tri zdroje oboznámené s jeho plánmi. Bidenov tím by mal podľa WP v utorok zverejniť video oficiálne ohlasujúce jeho kandidatúru. FOTO TASR/AP

FILE - President Joe Biden speaks about his
Neprehliadnite

Naťahujúce sa rokovania o dlhovom strope zvyšujú tlak na rating USA