Bieloruské úrady zakázali v utorok (27. júla)  opozičnú televíznu stanicu Belsat, ktorú označili za „extrémistickú“. Informovala o tom agentúra DPA.

„Toto rozhodnutie je, samozrejme, absurdné. Ani Belsat, ani iné nezávislé médiá nie sú extrémistické,“ povedal zástupca riaditeľa televízie Belsat Aľaxej Dzikavicki.

Podľa bieloruského ministerstva vnútra rozhodnutie zakázať Belsat vydal súd v meste Homeľ na juhovýchode krajiny. Stanica Belsat, ktorá sídli v Poľsku, však podľa vlastných slov sama nevie, z čoho konkrétne ju bieloruské úrady obvinili. Zaviazala sa však aj naďalej šíriť „necenzurované informácie“ v bieloruštine.

Len pred týždňom a pol vykonali bieloruské bezpečnostné zložky razie v domoch a bytoch novinárov televízie Belsat a Rádia Slobodná Európa a iných médií v mestách Minsk, Hrodna a Pinsk. Viacerých žurnalistov následne zadržali. Ešte predtým úrady zakázali mediálnu organizáciu Naša Niva aj spravodajský server TUT.by.

Alexandr Lukašenko opakovane vyhlasuje, že mimovládne organizácie, nezávislé médiá a ľudskoprávni aktivisti predstavujú hrozbu pre jeho krajinu, pripomína DPA.

Dlhoročný autoritársky líder Lukašenko si vyslúžil odsúdenie zo strany západných krajín a miestnej opozície po tom, čo sa vlani po šiestykrát stal hlavou štátu po sporných prezidentských voľbách. Západ tvrdí, že voľby, po ktorých vypukli masové protesty, neboli spravodlivé.

opozičné zhromaždenie dôchodcovia
Neprehliadnite

Bieloruský mocenský valec: Do väzenia pôjde 11 vysokoškolských študentov a pedagóg