Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vidí veľký pokrok, ktorý za posledný rok urobilo Slovensko v boji proti organizovanému zločinu tzv. bielych golierov. Aj preto je podľa neho Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) pod „silnou paľbou od protistrany".

Najväčší pokrok za posledných tridsať rokov

„Za posledný rok v tomto urobilo Slovensko väčší krok ako počas posledných 30 rokov. Donedávna boli stíhané 'hrubokrké' organizované skupiny, ktoré páchali násilnú trestnú činnosť. Ekonomická a korupčná trestná činnosť bielych golierov, najmä na tých najvyšších miestach, nebola doteraz z rôznych dôvodov stíhaná," poznamenal s tým, že zo strany ÚŠP možno očakávať podanie ďalších obžalôb.

Na snímke špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic gestikuluje počas rozhovoru pre TASR v Bratislave 20. decembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Lipšic prehovoril o spornom paragrafe 363. Čo považuje za problematické a extrémne?

S médiami komunikuje v rozumnej miere

„Budú podávané ďalšie obžaloby a aj verejnosť na hlavných pojednávaniach sa bude môcť dozvedieť, aká je v nich dôkazná situácia. Často býva mediálne spochybňovaná, ale reálne v obžalobách je a bude pomerne silná," podotkol Lipšic.

„Osoby, ktoré útočia na prokurátorov ÚŠP, vedia, že my nemôžeme na každý útok a tlačovú konferenciu reagovať. A preto tie tlačové konferencie majú," povedal. Ako ďalej uviedol, aj to je dôvod, prečo sa snaží v rozumnej miere komunikovať s médiami.

Na snímke špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic počas 40. schôdze NRSR v Bratislave 1. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Daniel Lipšic: Video z poľovníckej chaty nemôžem vyhodnotiť, nie je to moja kompetencia

„Mojou úlohou je zastať sa kolegov"

„Je mojou úlohou zastať sa kolegov prokurátorov, ktorí sú často vystavení pomerne agresívnemu napádaniu či už zo strany obvinených, podozrivých alebo politikov," zdôraznil.

V roku 2021 podali prokurátori ÚŠP, okrem iného, obžaloby v kauzách Dobytkár, Očistec na zločineckú skupinu takáčovcov, podnikateľa Miroslava Výboha či na bývalého policajného vyšetrovateľa Mariána Kučerku.

Pred súdom priznali vinu viacerí ešte nedávno aktívni vysokopostavení funkcionári verejnej správy a bezpečnostných zložiek štátu. Neprávoplatne odsúdený je bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Lipšic a Žilinka - ilustračné foto.
Neprehliadnite

Prokuratúry znovu na nože, GP SR odmieta zavádzajúce tvrdenia špeciálneho prokurátora Lipšica