Najprv dostanú prísľub slobody a peňazí. Nasledujú šialené telefonáty s príbuznými. Potom zmiznú a svojich blízkych nechajú prehrabávať sa správami o zranených, ktorí prichádzajú do nemocníc. Reč je o odsúdencoch vo väzniciach po celom Rusku. Pribúdajú dôkazy, že Kremeľ ich verbuje do boja na Ukrajine, uvádza televízia CNN. Jej reportéri sa rozprávali s väzňami, ktorých sa týka najnovší ruský náborový program. Hovorili aj s ich príbuznými a priateľmi.

Aktivisti sa domnievajú, že v desiatkach väzníc po celom Rusku boli oslovené stovky ľudí - od vrahov až po drogových delikventov. Niektorých dokonca zobrali z väzenia, kde je zadržiavaný aj Američan Paul Whelan.

Jeho brat David v júli tvrdil, že počul, že desať dobrovoľníkov odišlo z väznice v Mordvianskej republike na front na Ukrajine.

Desiatky četových správ medzi príbuznými, ktoré preskúmala CNN, podrobne opisujú lákavé odmeny ponúkané za boj na Ukrajine, kde je riziko smrti vysoké.

Berú vrahov, pedofilov nie

Jeden z odsúdencov za drogové trestné činy pomocou prepašovaného smartfónu pre CNN pod podmienkou anonymity uviedol, že „berú vrahov, ale neberú sexuálnych násilníkov, pedofilov, extrémistov alebo teroristov".

„Ponúkajú amnestiu alebo milosť do šiestich mesiacov. Niekto hovorí o 100-tisíc rubľoch (vyše 1500 eur) mesačne, iný o 200-tisíc. Všetko je inak."

Povedal, že ponuka prišla v prvej polovici júla, keď do väzenia prišli neznámi muži, zrejme zo súkromnej vojenskej firmy. Prijatie do programu by znamenal dvojtýždňový výcvik v Rostovskej oblasti na juhu Ruska. Hoci on má za sebou dva roky služby v armáde, náborári podľa neho netrvajú na vojenských skúsenostiach.

„Ak je to tak, tak som za," povedal. „Je to pre mňa veľký rozdiel: byť uväznený na takmer desaťročie alebo sa dostať von o šesť mesiacov, ak budete mať šťastie. Ale to je to, ak budete mať šťastie. Chcem ísť čo najskôr domov, k deťom. Ak tu je táto možnosť, tak prečo nie?"

Podľa jeho informácií nezmámi muži vybrali už 50 väzňov. Dali ich do do karantény vo väznici. Ale počul, že sa prihlásilo 400.

Obavy príbuzných

Ochrancovia ľudských práv pracujúci v ruskom väzenskom systéme tvrdia, že od začiatku júla sú zaplavení správami od príbuzných väzňov: obávajú sa o ich osud.

„Posledné tri júlové týždne došlo k veľkému zintenzívneniu projektu s cieľom naverbovať tisíce ruských väzňov a poslať ich do vojny," povedal Vladimir Osečkin, šéf portálu na obhajobu väzňov Gulagu.net.

Podľa jeho slov niektorým väzňom sľúbili, že ak zomrú, vyplatia ich rodinám päť miliónov rubľov (takmer 80-tisíc eur). „Neexistuje žiadna záruka, neexistuje žiadna skutočná zmluva. Je to nezákonné," zdôraznil.

Ale zdá sa, že niektorí z väzňov a ich rodinní príslušníci majú záujem o pokračovanie náboru, poznamenal Osečkin.

Väzni ako návnada

Ďalej špekuloval, že väzni sú efektívne využívaní ako návnada, aby prilákali paľbu ukrajinských pozícií a umožnili pravidelnej ruskej armáde presne zasiahnuť nepriateľa.

„Idú prví a keď ich uvidí ukrajinská armáda, zaútočí. Potom ruskí vojaci uvidia, kde sú Ukrajinci, a to miesto zbombardujú," dodal.

CNN sa medzitým obrátila na ruské ministerstvo obrany aj väzenskú službu (FSIN) so žiadosťou o vyjadrenie v tejto veci, ale nereagovali.

Zatiaľ čo je nábor ešte v začiatkoch, rodinní príslušníci zverejnili prvé správy o zranených väzňoch, ktorých hospitalizovaných na východe Ukrajiny - v separatistickej Luhanskej ľudovej republike.

Reportéri CNN si prezreli četové správy medzi príbuznými väzňov, ktorí už boli zjavne nasadení do prvej línie. Manželka jedného z nich podrobne opisuje, ako kontaktovala svojho manžela, ktorý ležal zranený v nemocnici. Povedala, že už len traja väzni z desaťčlennej jednotky jej manžela sú nažive.

CNN uviedla, že pozná totožnosť zraneného väzňa, ale nedokázala potvrdiť jeho hospitalizáciu, keďže separatistické zdravotnícke zariadenia sú zahalené tajomstvom.

Vagnerovci

Aktivisti a väzni uvádzajú, že nábor sa koná pod záštitou súkromnej vojenskej spoločnosti Vagnerova skupina, ktorá nepodlieha zákazu ruskej armády zamestnávať odsúdených.

Väzni však so svojimi príbuznými alebo aktivistami nezdieľali žiadne kópie zmlúv, takže zamestnávateľ a presné podmienky nie sú známe.

Vagnerova skupina pôsobí globálne a vedie ju Jevgenij Prigožin, oligarcha blízky ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Prigožin ale väzby na túto všadeprítomnú skupinu popiera.

Ďalšie dôležité správy