Francúzska automobilka Renault očakáva, že v dôsledku pokračujúceho nedostatku čipov vyrobí v tomto roku minimálne o 300-tisíc vozidiel menej. Nie je však vylúčené, že to bude o 400-tisíc vozidiel menej.

Uviedli to v stredu (20. 10.) pre agentúru Reuters tri zdroje oboznámené so situáciou vo firme. Najnovší odhad produkcie je výrazne horší, než naznačovala predchádzajúca prognóza.

Nedostatok polovodičov spôsobil, že automobilky po celom svete museli obmedziť alebo zastaviť výrobu. Problémy spojené s nedostatkom kľúčových komponentov neobišli ani Renault, ktorý začiatkom septembra očakával, že tento rok vyrobí približne o 220-tisíc áut menej.

„Prognózy sa neustále menia, výroba by však mala klesnúť o 300-tisíc až 400-tisíc vozidiel,“ uviedol jeden zo zdrojov. Ďalšie dva zdroje odhadujú pokles produkcie v tomto roku o 350-tisíc až 380-tisíc áut.

Akcie Tesla VW
Neprehliadnite

Súboj najväčších sa vyostruje. Tesla je víťaz čipovej krízy

Ako však povedal analytik Pierre-Yves Quemener, ak by pokles výroby predstavoval maximálne 350-tisíc áut, bol by to pre Renault „úspech“. Podľa neho by to totiž znamenalo, že situácia vo firme sa vo 4. kvartáli výrazne zlepší.

„To sa mi zdá ako veľmi, veľmi ambiciózne,“ povedal Quemener. Spoločnosť IHS Markit v tejto súvislosti pre Reuters uviedla, že pre krízu s polovodičmi je možné, že automobilky vo svete vyrobia tento rok až o 11 miliónov áut menej.

Aj podľa francúzskeho Združenia automobilového priemyslu (PFA) nemohol problém s dodávkami čipov prísť pre automobilový priemysel v horšom období. Automobilky sa na jednej strane zotavujú z dôsledkov koronakrízy a na druhej musia investovať do prechodu na elektrické autá.

auto
Neprehliadnite

Áut bude stále málo a z čipovej krízy sa rodí už aj recesia v biznise s autami