Čínsky prezident Si Ťin-pching v stredu zablahoželal novozvolenému prezidentovi Spojených štátov Joeovi Bidenovi k jeho volebnému víťazstvu. Informovali o tom čínske štátne média, píše agentúra AP.

Si Ťin-pching uviedol, že obe krajiny by sa mali naďalej držať politiky, v rámci ktorej sa budú vyhýbať konfliktu a konfrontáciám a ktorá sa bude niesť v duchu vzájomného rešpektu a spolupráce prospešnej pre obe strany v záujme podpory „ušľachtilého cieľa", ktorým je svetový mier a rozvoj, píše agentúra AFP.

WA 20 Peking - Ženy jedia desiatu a prechádzajú okolo predajne s kozmetikou značky Chanel v obchodnom centre v Pekingu v pondelok 19. októbra 2020. Čínska ekonomika zaznamenala v 3. kvartáli výrazné zrýchlenie rastu, napriek tomu zaostala za očakávaniami. Poukázali na to v pondelok zverejnené údaje čínskeho štatistického úradu. Podľa úradu, na ktorého údaje sa odvolala agentúra DPA, čínsky hrubý domáci produkt (HDP) vzrástol v 3. štvrťroku medziročne o 4,9 %. To znamená výrazné zrýchlenie tempa
Neprehliadnite

USA by sa mali prestať miešať do vnútorných záležitostí našej krajiny, tvrdí Čína

Čínsky prezident zároveň dodal, že medzinárodné spoločenstvo očakáva, že obe krajiny budú mať „zdravé a stabilné" diplomatické vzťahy. Čína zagratulovala Bidenovi k víťazstvu v piatok 13. novembra prostredníctvom tamojšieho rezortu diplomacie. Urobila tak ako jedna z posledných veľkých krajín, všíma si AP.

Odchádzajúci americký prezident Donald Trump, ktorý svoju prehru doteraz oficiálne nepriznal, v rámci predvolebnej kampane označil Čínu za najväčšiu hrozbu pre Spojené štáty a pre globálnu demokraciu.

Počas úradovania Donalda Trumpa vládlo medzi Čínou a USA napätie, pre ktoré sú charakteristické rastúce spory v súvislosti s obchodnými vzťahmi, vývojom technológií a konkurenčným bojom o vplyv v Ázii a vo svete. Trump Čínu viní aj z toho, že nezabránila rozšíreniu pandémie Covid-19 do sveta, a kritizuje ju za porušovanie ľudských práv a slobôd v autonómnych oblastiach Sin-ťiang a Hongkong.