Človek trpiaci mentálnou poruchou sa priblíži ku škole a systém upozorní miestnu policajnú stanicu. Občan, v minulosti zadržaný za účasť na proteste, si kúpi lístok na vlak do Pekingu a úradom vyskočí notifikácia. O projekte, ktorý pripomína zápletku z dystopického filmu, píše analýza New York Times.

Kamerový štát

V roku 2019 bolo na svete odhadom 770 miliónov bezpečnostných kamier, z ktorých sa 415 miliónov nachádzalo v Číne. Napríklad v meste Tchaj-juan je 117 kamier na tisíc obyvateľov. Pod drobnohľadom je takmer každý verejný priestor. Štát cenzuruje digitálne komunikácie, sleduje polohu mobilov aj nákupy cez internet.

Novou ambíciou čínskych úradov je prepojiť dáta z rôznych zdrojov tak, aby mohli algoritmy a spúšte varovať štát o podozrivom správaní občana skôr, ako dôjde k narušeniu verejného poriadku.

Ľudia, ktorí nechcú, aby štát vopred poznal ich úmysly, sú nútení pohybovať sa  mimo systému. Pokiaľ človek v minulosti chcel cestovať do Pekingu kvôli odvolaniu alebo petícii bez toho, aby mu miestne úrady robili po ceste problémy, stačilo sa vyhnúť diaľniciam. V súčasnosti si treba vypnúť mobil, platiť iba v hotovosti a kúpiť si hneď niekoľko „návnadových“ cestovných lístkov do falošných destinácií.

Plánuje sa sprísňovanie, používajú sa aj softvéry vyvinuté v Európe a USA

Denník New York Times informoval, že ich redakcia videla kúpne zmluvy a strategické dokumenty čínskych úradov, ktoré naznačujú, že súčasná úroveň monitoringu občanov je iba vrcholom ľadovca.

V budúcnosti sa majú na sledovanie obyvateľstva v Číne využívať aj softvéry vyvinuté pre policajné zbory v Európe a USA. Algoritmy, ktoré analyzujú dáta a vytvárajú odporúčania pre policajnú činnosť, boli v minulosti kritizované ľudskoprávnymi organizáciami za rasistické výstupy.

Za pokrokom sú aj startupy

Pôvod súčasných ambícií siaha do roku 2017, keď známy podnikateľ a startupista Yin Qi sľúbil polícii „vyhľadávač zločinu“. Analýzou kamerových záznamov malo byť už vtedy možné identifikovať jednotlivca, ktorý trávi priveľa času na vlakovej stanici alebo políciu upozorniť na vreckára.

Yin Qi je zakladateľ firmy Megvii, ktorá na analýzu kamerových záznamov používa umelú inteligenciu. Na trhu nie je jediná. V roku 2022 polícia v Tiencine kúpila softvér od firmy Hikvision, ktorý má predpovedať demonštrácie. Program Hikvision zbiera dáta o občanoch, ktorí cestujú do Pekingu, aby podávali odvolania (takzvané petície). Systém následne vyhodnotí pravdepodobnosť, či a kedy títo jednotlivci budú opäť cestovať do Pekingu, čo môže miestnym úradom umožniť im v tom zabrániť. Program má v budúcnosti využiť aj strojové učenie.

V minulosti zachytávali úrady demonštrantov vďaka monitoringu ich správ na sociálnej platforme WeChat. Softvér Hikvision však dokáže jednotlivcov odhaliť cez analýzy spoločenských a rodinných väzieb, histórie ich cestovania po krajine a životnej situácie. Osobný profil dokončuje polícia, ktorá hodnotí aj temperament každého jednotlivca v políčkach ako paranoidný, dôsledný alebo nervák.

Systém je nedokonalý, no dostatočný

Technologická totalita, v rámci ktorej sa policajné obvody vyzbrojujú algoritmami a kamerami, nie je dokonalá klietka. Na papieri má zatiaľ každý Číňan právo podať v Pekingu petíciu. Tí, ktorí sú dostatočne odhodlaní, si vypnú mobil a budú platiť v hotovosti. V praxi sa však mnohé práva môžu stať neuplatniteľné, ak štát dokáže vopred predpovedať správanie obyvateľstva.

Pokiaľ policajnej stanici vyskočí notifikácia o demonštrácii dva dni pred jej začiatkom, je čoraz ťažšie si úspešný odpor predstaviť. Na druhej strane nemožno zanedbávať skutočné prínosy pre policajnú prácu, ktorá nepozostáva výhradne z potláčania protestov.

Ďalšie dôležité správy

Vodíkové lietadlo Celera 500L
Neprehliadnite

Lacné plastové čipy majú nahradiť kremík a Čína testuje vesmírne solárne panely