Schválenie stavebného zákona a zákona o územnom plánovaní  z dielne podpredsedu vlády Štefana Holého niektorí považujú za veľký míľnik, ale ani časť koaličných politikov sa s novou legislatívou nestotožnila. Poriadne to zaskočilo aj poslanca OĽaNO a šéfa hospodárskeho výboru parlamentu Petra Kremského, ktorý na svojom profile na sociálnej sieti Facebook označil zákon za „chaotický nedorobok“.

Legislatívny balík pre oligarchov?

P. Kremský píše, že zákon si presadili „oligarchovia,  ktorí sú za veľkými developerskými projektmi. Ani po určitých úpravách, na ktoré sme spolu s kolegami poslancami za OĽaNO už vyše roka tlačili, by nebol pomocou, ale zabijakom občianskej výstavby na Slovensku. Pomohol by len veľkým investorom, aj to zrejme len niektorým“.

Ako ďalej uvádza poslanec a predseda výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, ešte pred Vianocami sa na pracovnej skupine so Š. Holým dohodli, že si aktuálnu verziu poriadne preštudujú, zozbierajú pripomienky a po Novom roku si spolu sadnú.

Zaujímavým momentom na celej záležitosti je, že zákon schválila vláda pod vedením OĽaNO, ktorá si do vienka dala boj proti korupcii a oligarchom. Podľa P. Kremského pritom legislatíva nahráva práve oligarchom.

OĽaNO sa voči oligarchom dlhodobo vymedzovalo a líder hnutia Igor Matovič mal vždy plné ústa toho, ako s nimi vedú nezmieriteľný zápas. Podobná rétorika je vlastná aj predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi. Otázkou preto je, ako si vládna koalícia poradí s nečakaným problémom, ktorý môže byť ďalšou názorovou rozbuškou v NR SR.

Takto sa to nerobí...

P. Kremský  tvrdí, že podpredseda vlády nedodržal slovo, dal zákony do vlády a „nejako ju presvedčil, aby ich schválila, že veď sa v parlamente vylepšia.
Bez toho, aby v nich naozaj zohľadnil názory niektorých ministrov, poslancov, zástupcov miest a obcí, samosprávnych krajov, neziskoviek, ale aj stavebného sektora“.

Poslanec adresoval Š. Holému tvrdé slová a zdôraznil, že takto sa to nerobí a keď zákon príde o dva týždne  do parlamentu, bude jeho osud zrejme nemilosrdný. „ Mali sme tu už všelijaké rýchlokvasky, ale toto je ozaj unikát... Tadeto vlak určite nepôjde, aby sme asfaltovali cestu oligarchom...“, napísal poslanec.

Ako pripomína portál hnonline.sk,  jednou z kontroverzných častí novely je prenesenie kompetencií na vydávanie stavebných povolení, čo majú v súčasnosti na starosti samosprávy. Po novom by však tieto kompetencie mali prejsť na novozriadený ústredný orgán štátnej správy s ôsmimi regionálnymi pracoviskami. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) proti tomuto protestovalo, ale Stavebná komora prechod úradov pod štát vníma pozitívne.

Problém čiernych stavieb

Veľkým prínosom novej legislatívy by malo byť, že nebude možná dodatočná legalizácia čiernych stavieb a vlastníkovi bude hroziť  ich zbúranie. Takúto nehnuteľnosť nebude možné pripojiť na inžinierske siete, cituje portál Š. Holého. Práve faktická nemožnosť pohnúť s čiernymi stavbami bola doteraz jednou z často diskutovaných tém a zdrojom problémov.

Zmeny sa tiež prejavia v súvislosti s predchádzaním vzniku nebezpečných stavieb, prínosom by v tomto smere mala byť kodifikácia kategórie „vyhradených stavieb“. Tie budú môcť po novom stavať len firmy so špeciálnou certifikáciou, oboznamuje hnonline.sk s ďalším okruhom noviniek v zákone. 

Okrem spomínaných tém novela hovorí tiež o zjednodušení  územného konania, ktoré bolo navrhnuté ešte v roku 1976 ako dočasný právny inštitút. Z terajších dvoch až troch konaní pri stavbách, ktoré podliehajú posudzovaniu vplyvov na životné prostredie, bude musieť stavebník realizovať len jedno konanie o stavebnom zámere.  Sporným momentom v novej legislatíve je celková elektronizácia a digitalizácia procesov, ktorú kritizuje Stavebná komora, ale aj ZMOS.

Na snímke podpredseda vlády Slovenskej republiky pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) prichádza na rokovanie 43. schôdze vlády SR v Bratislave 24. novembra 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Koniec čiernych stavieb? Vláda schválila návrhy stavebnej legislatívy