Ceny ropy sa v piatok posilnili a uzavreli uplynulý týždeň v pluse pred predĺženým víkendom v Spojených štátoch, ktorým štartuje motoristická sezóna v USA. Európska únia (EÚ) zasa pripravuje embargo na ruskú ropu.

Júlový kontrakt na americkú ropu WTI si v piatok polepšil o 98 centov alebo 0,86 percenta a uzavrel na 115,07 dolára (107,32 eura) za barel (159 litrov). Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s júlovým kontraktom vzrástla o 2,03 dolára alebo 1,73 na 119,43 dolára za barel. Za celý uplynulý týždeň sa Brent posilnila o 6 percent a WTI o 1,5 percenta.

Globálny dopyt pretrváva

Ceny čierneho zlata podporil silný globálny dopyt po palivách, ako sú benzín či vykurovací olej. „Motoristická sezóna v USA a vysoký dopyt po cestovaní by mal podporovať ceny. Keďže rast dopytu je rýchlejší než ponuky, na trhu zrejme bude naďalej nedostatok dodávok. Preto zostávame pozitívni, pokiaľ ide o vyhliadky cien ropy,“ uviedol analytik UBS Giovanni Staunovo.

Krajiny EÚ rokujú o sankciách na ruskú ropu, ktoré by zakázali jej lodné dodávky, ale odložili zákaz dodávok cez ropovody. Tento kompromis by mal umožniť, aby šiesty balík sankcií podporilo Maďarsko a ďalšie členské štáty Únie, ktoré ho blokujú.

Ďalšie dôležité správy

KK43 Versailles - Na snímke zľava belgický premiér Alexander De Croo, francúzsky prezident Emmanuel Macron, slovenský premiér Eduard Heger, španielsky premiér Pedro Sánchez, predseda Európskej rady Charles Michel,holandský premiér Mark Rutte, maďarský premiér Viktor Orbán, cyerský prezident Nicos Anastasiades and estónska premiérka Kaja Kallasová pózujú pre skupinovú fotografiu počas summitu EÚ vo Versailles, západne od Paríža 10. marca 2022. Jednotná reakcia Európskej únie (EÚ) na pokračujúcu a
Neprehliadnite

Vyjmú z embarga sieť ropovodov? Summit EÚ prerokuje, ako nahradiť ruské energie