Referendá by sa mohli konať pravidelne vždy spolu s voľbami a mohlo by byť v nich aj 10 až 15 otázok. V rozhovore pre TASR to uviedol líder OĽaNO a vicepremiér Igor Matovič. V predvolebnom programe jeho hnutie sľubovalo zníženie kvóra pre platnosť referenda na 25 percent.

Fico tvrdí, že prezidentka a koalícia oklamali občanov, keď nechcú referendum
Neprehliadnite

Prezidentka a koalícia oklamali občanov, keď nechcú referendum, pritvrdzuje Fico

Pre Matoviča to nie je otázka dňa, no nemá problém, ak by takýto návrh iniciovali poslanci hnutia. Predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár považuje za bezpečnú hranicu 30 percent. Je ochotný o tom rokovať v koalícii.

Rizikové čísla

,,To, čo máme v programe, úplne v pohode do toho poďme. Myslím si, že je dobré ľudí vťahovať do deja a keby to je iba tak, že vždy s najbližšími voľbami, aby sme zabezpečili dostatočnú účasť a minimálne náklady, myslím si, že by to pomohlo pocitu ľudí, že sú súčasťou štátu," skonštatoval Matovič.

OĽaNO pred voľbami 2020 sľubovalo, že navrhne novelu Ústavy SR, ktorá zníži kvórum pre platnosť referenda na 25 percent všetkých voličov. ,,Nie je to pre mňa otázka dňa, keď to budú iniciovať naši poslanci, nemám s tým najmenší problém, no za podmienky, že to bude s najbližšími voľbami," reagoval na plnenie programu líder hnutia.

Kollár považuje nižšie číslo ako 30 percent za rizikové.  Nemá problém o znižovaní kvóra rokovať v koalícii. ,,Keď sme boli v opozícii, chceli sme znížiť kvórum z 50 na 30 percent. Dnes prakticky žiadne referendum nemôže byť úspešné," skonštatoval v rozhovore pre TASR.

Ústava hovorí, že výsledky referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.

V koalícii nie je zhoda

B. Kollár chce k téme skrátenia volebného obdobia zvolať začiatkom januára okrúhly stôl s lídrami politických strán, ktoré majú zastúpenie v parlamente. Prizvať by chcel aj predsedu Ústavného súdu (ÚS) SR Ivana Fiačana.

Chce nájsť v tejto otázke kompromis. I. Matovič (OĽaNO) hovorí, že na tom v koalícii nie je zhoda. Minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík uviedol, že tému ešte neuzavreli.

Kollár súhlasí, aby mali ľudia možnosť sa v referende vyjadriť, či chcú skrátiť volebné obdobie. Na koaličnej rade však podľa jeho slov nenašiel podporu partnerov.

,,Môžem urobiť len jednu vec, že zvolám na začiatku januára okrúhly stôl, kde pozvem všetkých čelných predstaviteľov koaličných a opozičných strán, ktoré sú etablované v parlamente a budem sa snažiť nájsť riešenie, ako to podať," povedal v rozhovore pre TASR.

Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Fico vyzval prezidentku Čaputovú, aby umožnila referendum a neobracala sa na Ústavný súd

Myslí si, že v prípade prijatia novelizácie by bolo možné skrátiť až nasledujúce volebné obdobie. ,,Aj keby sme zmenili ústavný zákon o skrátení volebného obdobia, môžeme to urobiť, ale nie retroaktívne. Môžeme skracovať až od budúceho volebného obdobia," dodal.

Matovič v rozhovore pre TASR uviedol, že tento návrh koalícia nepredloží. ,,Boris Kollár predložil tému referenda na skrátenie volebného obdobia, aby sa to ukotvilo do ústavy. Veľmi rýchlo sme to uzavreli, nebola na tom zhoda jednotlivých koaličných partnerov, preto je táto téma zažehnaná. Nikto to nepredloží," skonštatoval s tým, že aj OĽaNO malo v predvolebnom programe, že referendum sa nemá týkať skrátenia funkčného obdobia.

Pokiaľ ľudia vyzbierali 600 000 podpisov s vedomím, že referendum môže byť, podľa Matoviča na to právo mali. Považuje za nadprácu prezidentky Zuzany Čaputovej, že sa obrátila na ÚS. ,,Dnes už máme rozhodnutie ústavného súdu, že referendum v tejto otázke nemôže byť. Už je zbytočné zbierať podpisy," dodal.

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga nesúhlasí s Kollárom. ,,V otázke novely ústavy mi príde rizikové prijať jednoduchú novelu, ktorá umožňuje referendá vyhlasovať 'hore-dole'. Doba, kde sociálne siete mávajú verejnou mienkou, vyžaduje opatrnosť a ochranu demokracie. Referendum je riešením, ktoré je krajné a podmienky sú úmyselne prísne. Inak môžeme mať voľby každý rok a žiadna vláda neurobí nič,“ uviedol na sociálnej sieti. Otázka referenda podľa neho nemôže byť hračkou v rukách politikov.

Dostatočne prísne podmienky

Sulík skonštatoval, že o téme sa v koalícii rozprávali, no neuzavreli ju. Ak by napríklad Sme rodina prišlo s návrhom zmeny Ústavy SR, pred vyjadrením by chcel vidieť konkrétne znenie návrhu.

Líder SaS je však za to, aby občania vedeli aj počas štvorročného obdobia vstúpiť do výkonu funkcie vlády a povedať, že takto si to nepredstavovali. ,,Nech sú podmienky dostatočne prísne na to, aby sa to nedalo robiť každý mesiac. Mala by tam byť nejaká núdzová brzda," povedal pre TASR.

Prezidentka sa v prípade petície za referendum obrátila na ÚS, ktorý v júli rozhodol, že navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia NR SR je protiústavná.

Čaputová reagovala, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by NR SR rozhodla o zmene ústavy a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie.

Parlament 29. júna odmietol novelu nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu, ktorý chcel meniť ústavu v súvislosti so skrátením volebného obdobia. NR SR preto nemohla pol roka rokovať o návrhu v tej istej veci.