Spojené kráľovstvo v pondelok oznámilo, že uvalilo sankcie na dvoch vysokopostavených bosnianskosrbských politikov za pokusy o spochybnenie legitimity a územnej celistvosti Bosny a Hercegoviny(BaH). Informovala o tom agentúra AP.

Zmrazenie aktív

Sankcie sa týkajú člena trojčlenného predsedníctva Milorada Dodika a prezidentky Željky Cvijanovičovej a zahŕňajú zmrazenie aktív i cestovné obmedzenia. Ide o prvé sankcie, ktoré Spojené kráľovstvo oznámilo v rámci sankčného režimu Bosny a Hercegoviny, pripomína AP.

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová dvojicu bosnianskosrbských politikov obvinila, že agresia ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine ich posmelila. ,,Títo dvaja politici úmyselne spochybňujú ťažko získaný mier v Bosne a Hercegovine," uviedla vo vyhlásení Trussová. ,,Posmelení Putinom ich bezohľadné správanie ohrozuje stabilitu a bezpečnosť na západnom Balkáne," dodala.

Rozpor s ústavou

Dodik je bosnianskosrbským členom trojčlenného predsedníctva Bosny a Hercegoviny, pripomína AP. Cvijanovičová je prezidentkou srbskej entity - Republiky srbskej. Britské úrady tvrdia, že obaja využívajú svoju pozíciu na presadenie de facto secesie Republiky srbskej, čo je v priamom rozpore s ústavou krajiny.

Ďalšie dôležité správy

JB 44 Moskva - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (uprostred) gestikuluje počas jeho príchodu na rozhovory s ruským prezidentom  Vladimirom Putinom v Moskve 11. marca 2022. FOTO TASR/AP

Belarusian President Alexander Lukashenko, center, gestures as he arrives for the talks with Russian President Vladimir Putin in Moscow, Russia, Friday, March 11, 2022. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putinovi už zostali len kamaráti zo Severnej Kórey, Venezuely a Bieloruska