Jednému z najbohatších mužov planéty, zakladateľovi Amazonu Jeffovi Bezosovi  stavajú jachtu v lodeniciach v holandskom Alblasserdame. 127 metrov dlhé super dielo sa má čoskoro dostať k svojmu majiteľovi.

Má to však háčik. Loď s kódovým označením Y721 je príliš vysoká na to, aby mohla prejsť popod významný oceľový most v Rotterdame, známy ako De Hef.

Podľa Frances van Heijstovej, hovorkyne Rotterdamu, mesto súhlasilo s dočasnou demontážou centrálnej časti mosta toto leto, aby mohla Bezosova jachta preplávať. Informovala o  tom agentúra Bloomberg.

Superjachta Y721 bude jednou z najväčších plachetníc, aké boli kedy postavené v Holandsku, neoficiálnom hlavnom meste stavby lodí pre miliardárov.

Vedúci mestskej rady v Rotterdame Marcel Walravens obhajoval rozhodnutie mesta povoliť demontáž mosta a povedal, že je to „jediná alternatíva“ na dokončenie toho, čo samospráva považuje z ekonomického hľadiska za „veľmi dôležitý projekt“.

Náklady hradí firma

Staviteľ lode, firma Oceanco, bude hradiť náklady na demoláciu mosta, nie mesto, povedala F. van Heijstová. Je pravdepodobné, že niektoré z týchto nákladov sa prenesú na Bezosa, aktuálne druhého najbohatšieho človeka na svete s čistou hodnotou 175,8 miliardy dolárov, podľa Bloomberg Billionaires Index.

Most De Hef je považovaný za ikonu priemyselného dedičstva Rotterdamu. Správy o jeho čiastočnej demolácii vyvolali medzi miestnymi rozruch.

„Tento muž si zarobil peniaze štrukturálnym znižovaním počtu zamestnancov, vyhýbaním sa plateniu daní, vyhýbaním sa predpisom a teraz musíme zbúrať našu krásnu národnú pamiatku?“ Napísal to na Twitteri rotterdamský politik Stephan Leewis. „To naozaj zachádza príliš ďaleko.“

Trh je na vzostupe

V súčasnosti je trh s luxusnými jachtami na vzostupe. Podľa správy spoločnosti VesselsValue, zbierajúcej námornícke dáta, sa v roku 2021 predalo celkovo 887 superjácht, čo je o 77 percent viac ako v predchádzajúcom roku a viac ako dvojnásobok v porovnaní s rokom 2019. Všetky dosiaľ postavené jachty už našli svojho majiteľa, ojazdené sú prakticky vypredané. Na nové kúsky treba čakať, kým budú postavené.

Ďalšie dôležité správy

Superyacht Kismet
Neprehliadnite

Dopyt po jachtách a tryskáčoch je rekordný. Na ich kúpu netreba ani cent hotovosti